Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": inwigilowanie przez USA nie jest zagrożeniem dla sojuszu

0
Podziel się:

Sugestie, że USA inwigilowały siedziby UE i innych zachodnich
sojuszników nie powinny nikogo szokować. Nie można też dopuścić, by doniesienia zaszkodziły
niedawno rozpoczętym rozmowom o wolnym handlu UE z USA - pisze we wtorek "Financial Times".

Sugestie, że USA inwigilowały siedziby UE i innych zachodnich sojuszników nie powinny nikogo szokować. Nie można też dopuścić, by doniesienia zaszkodziły niedawno rozpoczętym rozmowom o wolnym handlu UE z USA - pisze we wtorek "Financial Times".

Dziennik przywołuje słowa, które wypowiedział dwukrotny brytyjski premier lord Palmerston: kraj nie ma wiecznych sojuszników, tylko wieczne interesy. "Jeśli Europa nie chce, aby USA albo inne kraje wiedziały, co się u niej dzieje, powinna zagwarantować, by jej własna obrona przeciwko zbieraniu takich informacji była bardziej skuteczna" - rekomenduje "Financial Times". Dodaje, że w najnowszej historii jest dużo przykładów pokazujących, że szpiegowanie sojuszników nie jest niczym niezwykłym.

Ocenia, że ci, którzy w reakcji na doniesienia medialne o szpiegowaniu UE przez USA grożą przerwaniem rozmów o wolnym handlu z Waszyngtonem są "nie tylko niepokojąco naiwni", ale także "grają w niebezpieczną grę". "Każdy wytrwany negocjator wie, że w przypadku tak delikatnych rozmów, druga strona usiądzie do negocjacji wyposażona w możliwie rozległe informacje" - zauważa "FT".

Zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie: cała sprawa osłabiła wiarygodność Waszyngtonu w chwili, gdy zaostrza kurs przeciwko chińskiemu cyberszpiegostwu. "Gniew UE posłuży tylko za dalszą amunicję chińskim krytykom, którzy oskarżają USA o podwójne standardy" - ostrzega "Financial Times", dodając, że ofiarą chińskich cyberataków podały przecież też europejskie firmy i rządy.

"UE popełniłaby poważny błąd, gdyby pozwoliła, aby dyskusja o nieprzyjemnym, ale mało zaskakującym szpiegowaniu przez USA, odwróciła uwagę od cyberataków Chin. Obecnie jest to większe zagrożenie" - podsumowuje dziennik.

W weekend niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał, powołując się na byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. (PAP)

ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)