Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": Niesmaczny wybór w wyborach prezydenckich na Ukrainie

0
Podziel się:

Wybór, przed jakim stanęli Ukraińcy wyłaniając w niedzielę prezydenta,
budził niesmak, lecz mogą oni znaleźć pocieszenie w tym, że zachowano zasady demokracji, a więc
główna zdobycz pomarańczowej rewolucji została nietknięta - pisze wtorkowy "Financial Times".

Wybór, przed jakim stanęli Ukraińcy wyłaniając w niedzielę prezydenta, budził niesmak, lecz mogą oni znaleźć pocieszenie w tym, że zachowano zasady demokracji, a więc główna zdobycz pomarańczowej rewolucji została nietknięta - pisze wtorkowy "Financial Times".

Zarazem brytyjska gazeta zauważa w artykule redakcyjnym, że mało sygnałów świadczy o gotowości zwycięzcy wyborów, Wiktora Janukowycza, do podjęcia stojącego przed nim zadania: zachowania równowagi między zbliżeniem z Moskwą i współpracą z Brukselą.

"Teraz od Janukowycza zależy pokazanie, że nie tylko Ukraina zmieniła się (od pomarańczowej rewolucji), ale i że on nie jest już tym człowiekiem, którym był. (...) Ukraińcy nie chcą oddać swoich zdobyczy w sferze wolności mediów oraz politycznej przejrzystości i konkurencji" - wskazuje "FT".

Wśród najważniejszych wyzwań dziennik wymienia m.in. konieczność walki z korupcją - co prawdopodobnie wywoła sprzeciw kręgów popierających Janukowycza - i konsensus w kwestii trudnych kroków gospodarczych. Przypomina, że partie obojga rywali w wyborach, Janukowycza i premier Julii Tymoszenko, nie podporządkowały się surowym, lecz koniecznym warunkom postawionym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i pomoc MFW dla Ukrainy została wstrzymana.

"FT" podkreśla, że Janukowycz zwyciężył niewielką przewagą, - mniejszą niż 4 procent głosów oddanych w niedzielę przeciwko obojgu kandydatom. Dziennik uważa, że Ukraińcy musieli wybrać między "skazanym przestępcą popieranym przez oligarchów" a "oportunistyczną primadonną, która sama ma za sobą epizod niejasnego biznesu".

"Pięć lat po tym, jak próbował ukraść ukraińską prezydenturę, Janukowycz zdobył tę nagrodę w sposób uczciwy" - pisze "Financial Times" i wyraża nadzieję, że "umacniająca się demokracja, która paradoksalnie wyniosła go na szczyt, zmusi go również do zrobienia dobrych wyborów". (PAP)

awl/ ap/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)