Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"FT": pracownicy z nowych krajów UE nie zabrali pracy bezrobotnym Brytyjczykom

0
Podziel się:

1.3.Bruksela/Londyn (PAP) - Pracownicy, którzy po otwarciu rynku
pracy w Wielkiej Brytanii przybyli do tego kraju z państw Europy
Środkowej i Wschodniej, nie zabrali pracy bezrobotnym Brytyjczykom
- wynika z raportu brytyjskiego rządu.

1.3.Bruksela/Londyn (PAP) - Pracownicy, którzy po otwarciu rynku pracy w Wielkiej Brytanii przybyli do tego kraju z państw Europy Środkowej i Wschodniej, nie zabrali pracy bezrobotnym Brytyjczykom - wynika z raportu brytyjskiego rządu.

O dokumencie donosi w środę na swojej stronie internetowej brytyjski dziennik "Financial Times".

"Od maja 2004 roku, kiedy nastąpiło rozszerzenie UE o 10 nowych krajów, do pracy w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się około 329 tys. osób z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Ponad połowa z nich to Polacy" - pisze "FT" za raportem przygotowanym przez brytyjskie Ministerstwo Pracy i Emerytur.

Badania, jaki wpływ sytuacja ta miała na brytyjski rynek pracy, rozpoczęto w ubiegłym roku, kiedy pojawiły się opinie, że do 90 tys. wzrosła liczba osób starających się o zasiłki dla bezrobotnych - donosi dziennik.

Według raportu "nie ma ewidentnych dowodów statystycznych" na to, iż pracownicy-imigranci przyczynili się do wzrostu liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. "Ogólnie rzecz biorąc, ekonomiczne znaczenie migracji jest niewielkie i zasadniczo pozytywne" - pisze dziennik.

Z danych, o których pisze "FT", wynika, że między czerwcem 2004 i końcem 2005 roku około 5 tys. osób z nowych krajów członkowskich zarejestrowało się w Wielkiej Brytanii jako kierowcy autobusów i ciężarówek; około 9,3 tys. - jako opiekunowie nad innymi osobami (np. starszymi); 1200 - jako nauczyciele i asystenci w szkołach; 500 osób - jako praktykanci dentystyczni; a ponad 1400 - jako pracownicy opieki medycznej (lekarze, pielęgniarki i inni).

Z raportu wynika, że Polacy złożyli 59 proc. aplikacji, Litwini - 13 proc., a Słowacy - 11 proc.

Katarzyna Rumowska (PAP)

cyk/ kan/

praca
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)