Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": rząd brytyjski pod presją w sprawie sprzedaży paszportów przez Maltę

0
Podziel się:

Rosną naciski na brytyjskich ministrów, by interweniowali przeciwko planom
Malty sprzedawania paszportów Unii Europejskiej za 650 tys. euro, co umożliwi ich posiadaczom
legalne zamieszkanie w dowolnym państwie unijnym - podał we wtorek "Financial Times".

Rosną naciski na brytyjskich ministrów, by interweniowali przeciwko planom Malty sprzedawania paszportów Unii Europejskiej za 650 tys. euro, co umożliwi ich posiadaczom legalne zamieszkanie w dowolnym państwie unijnym - podał we wtorek "Financial Times".

Parlament Malty uchwalił w listopadzie ustawę dającą obcokrajowcom spoza UE możliwość kupna paszportu mimo, że nigdy nie mieszkali na wyspie. Realizacja postanowień ustawy ma zostać podjęta później w grudniu. Nabywcy paszportów jako obywatele Malty będą korzystać z zawartych przez nią z USA i 160 innymi państwami świata umów o ruchu bezwizowym.

"Ryzykuje się tutaj drogę tylnymi drzwiami do osiedlania się w UE, co nie jest zdyscyplinowaną ani odpowiednią polityką imigracyjną" - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister ds. imigracji w laburzystowskim gabinecie cieni David Hanson.

Opozycyjna Partia Pracy wystąpiła do minister spraw wewnętrznych Theresy May z oficjalny zapytaniem, co rząd Davida Camerona zamierza w tej sprawie zrobić.

"To główna pojedyncza konkurencja" dla brytyjskiego programu ściągania bogatych zagranicznych inwestorów, a 650 tys. euro stanowi "niewielką cenę za paszport wzbudzający znaczne zaufanie" - powiedział gazecie Kamal Rahman, szef działu spraw imigracyjnych w londyńskiej kancelarii adwokackiej Mishcon de Reya.

Brytyjski program dla inwestorów spoza UE daje im prawo ubiegania się o stały pobyt w Zjednoczonym Królestwie po pięciu, trzech lub dwóch latach, jeśli zakupią brytyjskie obligacje bądź akcje za odpowiednio milion, 5 mln lub 10 mln funtów. Dodatkowym warunkiem jest jednak spędzanie poza Wielką Brytanią nie więcej niż 180 dni w roku.

"FT" zauważa, że Komisja Europejska nie ma formalnego prawa interweniowania w politykę imigracyjną państw członkowskich, ale przedstawiciele unijnych władz prywatnie przyznają, że posunięcie rządu Malty budzi poważne zaniepokojenie co do bezpieczeństwa innych krajów UE.

Zdaniem Manfreda Webera, wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - centroprawicowego bloku w Parlamencie Europejskim - Malta podważa zaufanie, jakie legło u podstaw systemu z Schengen. (PAP)

asw/ dmi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)