Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": Stosunek Polski do globalnego ocieplenia - ambiwalentny

0
Podziel się:

Stosunek polskiego rządu do zapobieżenia globalnemu ociepleniu i redukcji
emisji dwutlenku węgla jest dwuznaczny. Wyraża się to w podejściu do wykorzystania węgla kamiennego
- pisze poniedziałkowy "Financial Times".

Stosunek polskiego rządu do zapobieżenia globalnemu ociepleniu i redukcji emisji dwutlenku węgla jest dwuznaczny. Wyraża się to w podejściu do wykorzystania węgla kamiennego - pisze poniedziałkowy "Financial Times".

Gazeta zauważa, że w Warszawie równolegle z konferencją ONZ (COP19) mającą na celu utorowanie w ciągu dwóch lat drogi do globalnego porozumienia ws. redukcji gazów powodujących efekt cieplarniany, odbywa się spotkanie ws. technologii "czystego węgla", pozwalającej uzyskać energię z węgla bez zanieczyszczania środowiska.

"Organizowanie węglowego szczytu równolegle z negocjacjami klimatycznymi ONZ-et to więcej niż absurd. To tak, jakby Vito Corleone (szef mafii z filmu Ojciec Chrzestny odtwarzany przez Marlona Brando - PAP) przewodniczył konferencji nt. reformy prawa" - cytuje gazeta przedstawiciela Greenpeace Marka Breddy.

"FT" zauważa, że w Polsce, wciąż dościgającej zachodni poziom życia, argumenty ekonomiczne biorą górę nad środowiskowymi. Stąd szczególnie atrakcyjne jest to, iż węgiel jest tanim źródłem energii.

Paradoks polega jednak na tym, że choć energia elektryczna jest w Polsce w 90 proc. generowana z węgla i kraj ma własne zasoby tego surowca, zmuszony jest importować go z USA, Chin i Rosji, ponieważ jego własne kopalnie są stare, a ich eksploatacja droga - wskazuje "FT".

Polska łatwo zrealizowała cel przewidziany w protokole z Kyoto zakładający redukcję CO2 o 6 proc. w stosunku do poziomu z 1988 r., ponieważ skutkiem upadku komunizmu było zamknięcie wielu energochłonnych zakładów pracy. Faktycznie Polska zmniejszyła redukcję CO2, powodującego efekt cieplarniany o 32 proc. powiększając w tym samym czasie gospodarkę o blisko 100 proc.

Gazeta zaznacza jednak, że dalsza redukcja CO2 będzie "o wiele trudniejsza dla polskiej gospodarki, która w zakresie wykorzystania energii wciąż jest stosunkowo nieefektywna".

ONZ-et liczy, że międzynarodowa konwencja ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych zapobiegnie podwyższeniu średniej rocznej temperatury o 2 stopnie Celsjusza, pozwalając uniknąć najgorszych skutków globalnego ocieplenia. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)