Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Barka otwiera Centrum Ekonomii Społecznej w Londynie

0
Podziel się:

Emigranci z Europy Środkowo-Wschodniej od 1 kwietnia będą mogli korzystać z
pomocy Centrum Ekonomii Społecznej w Londynie. Pomysłodawcą centrum jest brytyjski oddział Fundacji
Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania - poinformowała w piątek PAP Ewa Sadowska z Barki.

Emigranci z Europy Środkowo-Wschodniej od 1 kwietnia będą mogli korzystać z pomocy Centrum Ekonomii Społecznej w Londynie. Pomysłodawcą centrum jest brytyjski oddział Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania - poinformowała w piątek PAP Ewa Sadowska z Barki.

Obywatelom krajów Europy Środkowo-Wschodniej napotykającym na trudności w uzyskaniu i utrzymaniu pracy centrum będzie zapewniało m.in. pomoc tłumacza, prawnika, psychologa, terapeuty oraz doradcy zawodowego. Działalność CES będzie finansowana z pieniędzy otrzymanych od prywatnych fundacji - The OAK Foundation i rządu brytyjskiego.

Będzie to pierwsza placówka pomagająca imigrantom, osobom, które mają problemy w znalezieniu oraz utrzymaniu pracy w Wielkiej Brytanii.

Centrum będzie realizowało program, który zakłada terapie: grupową, indywidualną, dokształcanie oraz pomoc w tłumaczeniu dokumentów niezbędnych do funkcjonowania w Wielkiej Brytanii. Ponadto Barka będzie jeszcze przez 6 miesięcy utrzymywała kontakt z osobą, która otrzymała pracę, oraz z jej pracodawcą.

Pomysł powołania CES jest wynikiem obserwacji osób zgłaszających się do fundacji działającej w Anglii. Często miały one problemy z przetłumaczeniem pism, co niejednokrotnie powodowało utratę pracy czy mieszkania.

"Podniesienie kwalifikacji i przystosowanie do życia na emigracji jest często niezbędne to normalnego funkcjonowania za granicami ojczyzny" - powiedziała Ewa Sadowska, szefowa Barki w Wielkiej Brytanii.

Fundacja Barka działa w Wielkiej Brytanii od 3 lat. Współpracuje m.in. z rządem brytyjskim i Izbą Lordów. W 11 dzielnicach Londynu pracują grupy terenowe, które przeszukują ulice w poszukiwaniu bezdomnych.

Dzięki innemu programowi, "Powroty", do domu w ich ojczyźnie wróciło blisko tysiąc osób bezrobotnych, bez żadnych środków do życia, często nieradzących sobie ze swoimi nałogami. "Staramy się pokazać im, że jest inna droga, że wciąż maja szansę na to by normalnie żyć" - mówi Sadowska.

Z inicjatywy Barki od dwóch lat organizowany jest również Dzień Godności w angielskiej Izbie Lordów. Najważniejszym punktem tego dnia są spotkania bezdomnych z młodzieżą i brytyjskimi politykami.

Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" została założona w 1989 r. przez psychologów Barbarę i Tomasza Sadowskich w poczuciu solidarności z ludźmi wykluczonymi z życia społecznego. Fundacja zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, opuszczającym zakłady karne, szpitale psychiatryczne, matkom wychowującym samotnie dzieci, dzieciom i młodzieży zagrożonej, osobom uzależnionym. Czyni to w oparciu o społeczną naukę Kościoła katolickiego.

Pierwszy dom "Barki" powstał w opuszczonej szkole we Władysławowie koło Poznania, gdzie założyciele fundacji zamieszkali wraz z 25 "rozbitkami życiowymi". Obecnie "Barka" prowadzi m.in. program dostępnego budownictwa. We współpracy z władzami Poznania chce powołać do życia osiedle Darzybór z mieszkaniami dla osób doświadczonych wykluczeniem społecznym.

Fundacja niesie też pomoc emigrantom w Londynie, Kopenhadze, Dublinie i Hamburgu.

Tomasz i Barbara Sadowscy niedawno otrzymali nagrodę magazynu "Time" w konkursie "Herosi Europy" oraz nagrodę Word Habitat Awards przyznaną przez agendę ONZ ds. mieszkalnictwa. (PAP)

kpr/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)