Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Borussia: granica polsko-rosyjska to nie tylko przemyt

0
Podziel się:

Fundacja Borussia chce przekonać lokalne media z woj. warmińsko-mazurskiego
i obwodu kaliningradzkiego, że polsko-rosyjska granica to nie tylko przemyt. W tym celu organizuje
warsztaty dla dziennikarzy "Łączy nas wspólne dziedzictwo kulturowe".

Fundacja Borussia chce przekonać lokalne media z woj. warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego, że polsko-rosyjska granica to nie tylko przemyt. W tym celu organizuje warsztaty dla dziennikarzy "Łączy nas wspólne dziedzictwo kulturowe".

Warsztaty odbędą się w najbliższy weekend w pałacu w Galinach k. Bartoszyc (Warmińsko-mazurskie). Wezmą w nich udział m.in. dziennikarze lokalnego radia i telewizji z woj. warmińsko-mazurskiego, ze strony rosyjskiej przyjazd zapowiedzieli m.in. dziennikarze portalu informacyjnego nowyjkaliningrad.ru i "Konsomolskiej Prawdy".

"Z naszych obserwacji wynika, że w ostatnich latach znacznie obniżył się poziom i intensywność współpracy polsko-rosyjskiej na tym najniższym, społecznym poziomie. Mało o sobie wiemy jako o sąsiadach, mało współpracujemy. Tylko nieliczne organizacje prowadzą wspólne projekty z Rosjanami z obwodu. Uważamy, że aby to zmienić, niezbędne jest wsparcie mediów, pisanie i mówienie o sobie wzajem w obu krajach" - powiedziała PAP Ewa Romanowska, która z ramienia Fundacji Borussia organizuje warsztaty.

Podczas dwudniowego spotkania dziennikarze z obu krajów mają m.in. rozmawiać o wpływie mediów na proces integrowania się Polaków i Rosjan, o oczekiwaniach obu nacji względem sąsiadów, dziennikarze mają też poznać realizowane przez lokalne organizacje i samorządy inicjatywy służące współpracy na poziomie społecznym, kulturalnym czy edukacyjnym.

"Granica polsko-rosyjska to nie tylko patologie związane z przemytem. Łączy nas wspólne dziedzictwo kulturowe, kiedyś przecież stanowiliśmy jeden, integralny teren przed wojną zwany Prusami Wschodnimi. Jesteśmy bliskimi sąsiadami, warto to dostrzec i zacząć ze sobą współpracować, zwłaszcza że jesteśmy objęci małym ruchem granicznym i wizy nie są już przeszkodą we wzajemnych kontaktach" - podkreśliła w rozmowie z PAP Ewa Romanowska.

Olsztyńska Fundacja Borussia jest jedną z nielicznych w regionie, która od ponad 20 lat prowadzi wspólne z Rosją projekty, w ramach których m.in. młodzi Polacy i Rosjanie pracują jako wolontariusze, organizuje szkolenia dla rosyjskich mediów czy urzędników, podczas których ci wymieniają się doświadczeniami z polskimi kolegami. (PAP)

jwo/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)