Notowania

wiadomości
18.09.2012 15:11

Fundacja BOŚ: pod względem otyłości dogonimy USA w ciągu dekady

Fundacja Banku Ochrony Środowiska alarmuje: w polskich szkołach coraz bardziej widoczny jest problem otyłości uczniów: dzieci jedzą wszystko, co słodkie, słone i tłuste, czyli niezdrowe; w ciągu najbliższej dekady dogonimy w kwestii nadwagi Stany Zjednoczone.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fundacja Banku Ochrony Środowiska alarmuje: w polskich szkołach coraz bardziej widoczny jest problem otyłości uczniów: dzieci jedzą wszystko, co słodkie, słone i tłuste, czyli niezdrowe; w ciągu najbliższej dekady dogonimy w kwestii nadwagi Stany Zjednoczone.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa zajęły się problem otyłości w polskich szkołach. We wtorek wystartowała kampania społeczna poruszająca ten problem, a w 8 największych miastach w kraju pojawiły się billboardy z hasłem: "Ja-Ty-jemy! Jakie matki, takie dziatki".

Jak mówi Anita Szczykutowicz z Departamentu Promocji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa, resort zdecydował się patronować akcji organizowanej przez Fundację BOŚ ze względu na to, iż promuje ona ekologiczne i zdrowe warzywa i owoce.

TNS Polska przeprowadziło dla Fundacji badania, z których wynika, że sposób odżywiania się dzieci jest niekorzystny. Problem nadwagi lub otyłości dotyczy aż 18 proc. chłopców i 14 proc. dziewcząt. Zgodnie z tą tendencją liczba dzieci dotkniętych tym problemem w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła trzykrotnie. W ciągu najbliższej dekady dogonimy w tej kwestii Stany Zjednoczone. Otyłość może mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej jej przyczyną jest niewłaściwa dieta, a także zbyt mało ruchu.

W diecie młodych ludzi przeważa cukier, a także niezdrowe tłuszcze. Dlatego Fundacja BOŚ rozpoczyna kampanię mającą na celu wskazanie błędów w żywieniu i zwrócenie uwagi na zdrową żywność, pozbawioną niepotrzebnych cukrów i tłuszczy.

Jak wynika z badań, ulubionymi przekąskami dzieci są słodycze, następnie chipsy, a dopiero potem owoce. Rodzice twierdzą również, że ulubionym napojem ich dzieci są napoje, które zazwyczaj zawierają cukier. Prezes Fundacji BOŚ Andrzej Pietrucha poleca w zamian niesłodzone i 100-procentowe soki.

Fundacja zwraca również uwagę, że w diecie dzieci często pojawiają się frytki - co trzecie dziecko zjada je kilka razy w tygodniu. Problemem są również sklepiki szkolne i oferowane przez nie produktu. Głównie są to słodkie i słone przekąski, a nie kanapki z ciemnego pieczywa, czy niesłodzony jogurt.

Wiceprezes Zarządu Fundacji Barbara Lewicka-Kłoszewska twierdzi, że gdy właścicielami sklepików są prywatni przedsiębiorcy, a nie szkoły, to najważniejszy dla nich jest zysk, a nie zdrowie - w takich sklepikach nie będzie zdrowej żywności, gdyż dziecko jej nie wybierze, gdy na półce obok stoją chipsy.

Danuta Gajewska z Polskiego Towarzystwa Dietetyki sugeruje, że rodzice nie wiedzą, czy ich pociechy mają prawidłową wagę ciała i jak postępować w przypadku nadwagi lub otyłości.

Gajewska twierdzi też, że dzieci powinny być edukowane w kwestii żywienia przede wszystkim przez rodziców, którzy jednak sami również powinni zostać wyedukowani na przykład przez dietetyków.

Fundacja BOŚ jest organizacją pozarządową, która zajmuje się edukacją prozdrowotną w Polsce. Promuje i wdraża także zasady zrównoważonego rozwoju tak, aby podnoszenie standardów życia obywateli nie odbywało się kosztem środowiska naturalnego. (PAP)

pta/ mki/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz