Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Integracja zachęca osoby z niepełnosprawnością do kibicowania

0
Podziel się:

Fundacja Integracja zachęca osoby z niepełnosprawnością do aktywnego
kibicowania na stadionach i w strefach kibiców. Nie bójmy się wyjść z domów, wydarzenia sportowe
pozwalają przeżyć wielkie emocje - mówiła w środę na konferencji psycholog sportu Katarzyna
Selwant.

Fundacja Integracja zachęca osoby z niepełnosprawnością do aktywnego kibicowania na stadionach i w strefach kibiców. Nie bójmy się wyjść z domów, wydarzenia sportowe pozwalają przeżyć wielkie emocje - mówiła w środę na konferencji psycholog sportu Katarzyna Selwant.

W ramach projektu "Futbol bez barier" zachęcającego osoby z niepełnosprawnością do udziału w wydarzeniach sportowych Fundacja przygotowała m.in. stronę internetową www.futbolbezbarier.org oraz plany miast gospodarzy ME2012 z oznaczonymi sportowymi, historycznymi miejscami. Powstał też poradnik "Savoir-vivre wobec osoby z niepełnosprawnością" skierowany do osób sprawnych.

Jak mówiła psycholog sportowy Katarzyna Selwant, kibic jest postrzegany stereotypowo jako zdrowy, silny mężczyzna, dlatego wiele osób czuje lęk przed uczestnictwem w masowych wydarzeniach sportowych.

"Nie bójmy się, wyjdźmy z domu. Walczmy o wspaniałe emocje sportowe, bo dzięki temu możemy przeżyć coś wyjątkowego" - przekonywała Selwant. "Podczas oglądania widowisk sportowych ciało reaguje tak, jakbyśmy sami byli na bieżni albo kopali piłkę i odnosili sukcesy" - dodała.

Prezes Fundacji Piotr Pawłowski powiedział, że na każdym stadionie w miastach gospodarzach jest ok. 100 miejsc dla osób poruszających się na wózkach, przygotowano także specjalne komentarze dla osób niewidomych. Dodał jednak, że wielu kibiców z niepełnosprawnością zostało skrzywdzonych, gdyż nie otrzymali biletów przyznanych im przez UEFA. Zaznaczył, że osoby, którym przyznano bilety, nie udokumentowały niepełnosprawności. "Miejsca przyznano innym osobom. Nie wyobrażam sobie, by były puste" - zaznaczył.

Jak podkreślił, UEFA nie odpowiedziała na pytanie Fundacji, ile osób z niepełnosprawnością będzie kibicowało na trybunach podczas Euro 2012.

W warszawskiej Strefie Kibica przed trybunami staną dwa podesty, każdy dla 20 osób na wózkach. Dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych będzie 10 proc. toalet a także część usług gastronomicznych. Przygotowano także ułatwienia dla osób niedosłyszących, przewidziano audiodeskrypcję dla osób niedowidzących.

Pawłowski ocenił, że największą barierą przed Euro 2012 jest brak informacji dotyczącej transportu na stadion. "Wybieram się na mecz, ale nie wiem, na co mogę liczyć. Czy mam przyjechać autobusem miejskim, czy jednak będą mógł zaparkować samochód na terenie stadionu i przedostać się bez problemu na trybuny" - powiedział.

W Warszawie w trakcie mistrzostw osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z zorganizowanego przewozu; opłata za przejazd wyniesie 15 zł za kurs do 30 km w obrębie miasta. Kierowca i asystent przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy będą zapewniać osobie niepełnosprawnej kompleksową pomoc. Zlecenia są przyjmowane w dni powszednie w godz. od 8 do 16, natomiast w soboty, niedziele i święta są automatycznie rejestrowane: tel. 22 870 08 08.(PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

kno/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)