Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Itaka: 25 maja - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

0
Podziel się:

25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - przypomina
Fundacja Itaka, która zajmuje się zaginionymi. W 2012 r. zaginęło ok. 18 tys. osób, w tym 320
dzieci do 6 lat, 800 - w przedziale wieku 7-13 lat, i w wieku od 14 do 17 lat - ponad 5,3 tys.

25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - przypomina Fundacja Itaka, która zajmuje się zaginionymi. W 2012 r. zaginęło ok. 18 tys. osób, w tym 320 dzieci do 6 lat, 800 - w przedziale wieku 7-13 lat, i w wieku od 14 do 17 lat - ponad 5,3 tys.

Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych - przypomina, że wielu zaginięć dzieci można uniknąć, gdy pamięta się o kilku zasadach. Podstawowe, to niepozostawianie dziecka w wieku do 10 lat w domu bez opieki osoby dorosłej, niepozostawianie na podwórku samego dziecka w wieku do 7 lat. Dziecko powinno znać jak najwcześniej swoje nazwisko i adres oraz zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej.

Fundacja podkreśla, że to rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci i oni powinni ich pilnować.

Dzień ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zaginięć małych dzieci i okazać solidarność z rodzinami, których dotknął ten problem. W tym roku podczas pikników i imprez z okazji Dnia, Fundacja będzie rozdawać opaski na rękę, na których można wpisać dane kontaktowe opiekuna. Opaska jest tak wykonana, że dziecko samo nie może zdjąć jej z ręki.

Fundacja ITAKA poszukuje obecnie 53 dzieci, które miały mniej niż 15 lat w momencie zaginięcia. W przypadku zaginięć sprzed wielu lat wykonano wizerunki uwzględniające obecny wiek zaginionych dzieci. Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas, pierwsze godziny po zaginięciu - podkreśla Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Pod bezpłatnym ogólnopolskim numerem telefonu 116 000 Itaka udziela porad i wsparcia w przypadkach zaginięć dzieci i nastolatków. Telefon skierowany jest nie tylko do rodziców, ale także do nastolatków przebywających na ucieczkach i osób mających informacje na temat zaginionych dzieci. Dyżur prowadzony jest całą dobę, każdego dnia roku.

Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 r. w USA, od 1986 r. ma charakter międzynarodowy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem - organizacje na całym świecie mówią o tym, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest niezapominajka.(PAP)

ago/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)