Notowania

wiadomości
13.07.2011 18:21

Fundacja Książąt Czartoryskich ma nowe władze

Olga Jaros z krakowskiego Muzeum Narodowego została nowym prezesem Fundacji Książąt Czartoryskich. Inicjatorem tych zmian był fundator książę Adam Karol Czartoryski - powiedziała PAP w środę dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Olga Jaros z krakowskiego Muzeum Narodowego została nowym prezesem Fundacji Książąt Czartoryskich. Inicjatorem tych zmian był fundator książę Adam Karol Czartoryski - powiedziała PAP w środę dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew. *

"Czekamy na kolejne sygnały ze strony fundatora. Jeśli będziemy w stanie pomóc, np. w prowadzeniu remontu siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich, na pewno to uczynimy" - powiedziała PAP Gołubiew.

W komunikacie podpisanym przez fundatora i prezydenta Rady Fundacji Książąt Czartoryskich księcia Adama Karola Czartoryskiego, który otrzymała PAP, podano, że Rada Fundacji po zapoznaniu się z aktualnym stanem fundacji podjęła uchwałę o odwołaniu wszystkich członków zarządu, w tym dotychczasowego prezesa Adama Zamoyskiego.

Rada powołała nowy zarząd. Przewodniczy mu Olga Jaros, a w jego skład wchodzą: wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ds. technicznych Leszek Bednarz, główny konserwator Muzeum Narodowego Janusz Czop oraz prawnik Andrzej Drozd.

Jak podkreślono w komunikacie zmiany mają służyć "polepszeniu funkcjonowania Fundacji Książąt Czartoryskich i zapewnieniu prawidłowej współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, które sprawuje opiekę nad zbiorami Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich oraz z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

O nie najlepszych stosunkach Zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich i Muzeum Narodowego głośno stało się w tym roku przy okazji sporu o podróże po świecie należącego do Fundacji Książąt Czartoryskich obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem". Mediacje w tej sprawie zainicjował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Spór zakończyła w kwietniu decyzja, że "Dama z gronostajem" wypożyczona zostaje na wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie, oraz podpisanie memorandum, w którym stwierdzono, że po powrocie do Polski z zagranicznych podróży - wiosną 2012 r. - obraz będzie wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie aż do czasu zakończenia remontu Pałacu Książąt Czartoryskich.

Zgodnie z memorandum przez co najmniej 10 lat dzieło nie będzie wypożyczane, chyba że z przyczyn uzasadnionych szczególnymi okolicznościami wszystkie strony porozumienia postanowią inaczej. Eksperci mają przygotować pełną monografię konserwatorską obrazu, jaką posiadają inne dzieła o najwyższej światowej wartości, np. eksponowana w paryskim Luwrze "Gioconda".(PAP)

wos/ hes/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz