Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundacja poszukuje rodziców - wolontariuszy

0
Podziel się:

Fundacja Dzieci Niczyje poszukuje rodziców, którzy jako wolontariusze
chcieliby pomóc innym rodzicom małych dzieci, uczestnicząc w programie "Wolontariusz w Rodzinie".

bELmbnFh

Fundacja Dzieci Niczyje poszukuje rodziców, którzy jako wolontariusze chcieliby pomóc innym rodzicom małych dzieci, uczestnicząc w programie "Wolontariusz w Rodzinie".

Projekt "Wolontariusz w Rodzinie" realizuje Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) w ramach programu "Dobry Rodzic - Dobry Start".

Projekt realizowany jest na warszawskiej Pradze, ma na celu wsparcie rodziców małych dzieci w ich domowym środowisku. Jego podstawowym założeniem jest przekonanie, że nie trzeba być profesjonalistą zajmującym się rodzinami, by udzielić wsparcia i pomocy; czasem równie cenne jest uważne wysłuchanie czy trafna podpowiedź innego rodzica.

bELmbnFj

"Jeśli wiesz, z własnego doświadczenia, że bycie rodzicem jest piękne, ale również trudne, i chcesz wesprzeć innych rodziców, którzy właśnie tego doświadczają, możesz podzielić się swoim czasem w wymiarze ok. czterech godzin w tygodniu - zostań wolontariuszem w rodzinie" - zachęca FDN.

Do głównych zadań wolontariusza będzie należeć towarzyszenie rodzinie w jej codziennym życiu poprzez rozmowę, uważne słuchanie, wsparcie emocjonalne, dzielenie się swoim własnym doświadczeniem rodzicielskim, pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych przy dziecku, wspólną zabawę, spacery z rodziną lub wspólne robienie codziennych zakupów. Zadaniem wolontariuszy będzie także zapoznawanie podopiecznych z ofertami pomocy rodzinie proponowanymi przez różnego rodzaju instytucje i organizacje oraz włączanie rodziny w życie lokalnej społeczności.

Wolontariuszem może zostać osoba, która sama jest rodzicem, jest życzliwa i otwarta na innych ludzi, nigdy nie weszła w konflikt z prawem, jest wolna od uprzedzeń i nie ocenia innych, potrafi uważnie słuchać, jest empatyczna i dyskretna, a zarazem obowiązkowa. Wolontariusz powinien być asertywny, a przy tym nie akceptować przemocy.

Fundacja zapewnia wolontariuszom 40-godzinne szkolenie wstępne, opiekę merytoryczną psychologów, wsparcie członków zespołu, regularne spotkania z koordynatorami projektu oraz innymi wolontariuszami.

bELmbnFp

Wolontariusz w Rodzinie jest projektem wzorowanym na brytyjskim programie Home Start, który z powodzeniem funkcjonuje nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Czechach, Danii, Francji, Grecji, Irlandii, Norwegii oraz na Litwie i Węgrzech.

W ramach programu "Dobry Rodzic - Dobry Start" FDN od 2008 r. pomaga rodzicom dzieci do trzech lat. Rodzice mogą skorzystać zarówno ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i wsparcia, jak i z oferty edukacyjnej. Pomoc jest bezpłatna.

Na spotkania i warsztaty organizowane w Praskim Centrum Dziecka i Rodziny można przyjść z dziećmi - najmłodsze (do roku) mogą być z rodzicami cały czas podczas zajęć, starszaki mogą zostać pod opieką w pokoju zabaw. Obecnie w ramach programu organizowane są m.in. warsztaty dla nastoletnich rodziców "Bardzo młodzi rodzice". (PAP)

akw/ abr/ dym/

bELmbnFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)