Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Rozwoju Dzieci o standardach opieki nad dziećmi do lat 3

0
Podziel się:

Fundacja Rozwoju Dzieci opracowała standardy jakości opieki nad dziećmi do
lat 3, określające m.in. aranżację przestrzeni w żłobkach czy klubach dziecięcych oraz relacje
rodziców z opiekunami. Według fundacji, powinny być one uzupełnieniem ustawy "żłobkowej".

Fundacja Rozwoju Dzieci opracowała standardy jakości opieki nad dziećmi do lat 3, określające m.in. aranżację przestrzeni w żłobkach czy klubach dziecięcych oraz relacje rodziców z opiekunami. Według fundacji, powinny być one uzupełnieniem ustawy "żłobkowej".

Standardy zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Jak powiedziała Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, obowiązująca od kwietnia tego roku ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, wprowadziła nowe formy opieki, jednak nie określiła szczegółowych standardów opieki ani edukacji dzieci.

"Ani ustawa, ani rozporządzenia nie mówią o tym, co zawarliśmy w standardach, czyli o jakości relacji z dziećmi, współpracy z rodzicami, programie rozwoju dzieci, czy o jakości dnia codziennego, czyli spokojnych posiłkach, toalecie, komforcie odpoczynku zgodnego z potrzebami dzieci, (...) czy zabawach na świeżym powietrzu" - dodała.

W standardach znalazły się m.in. zapisy, że dzieci powinny mieć możliwość codziennego wychodzenia na powietrze na ogrodzony teren, opiekunowie powinni słuchać dzieci i uwzględniać ich potrzeby, rodzice są zachęcani do pełnienia dyżurów w klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. W standardach jest mowa o potrzebie zarezerwowania czasu na to, aby każde dziecko było indywidualnie przywitane przez opiekuna, możliwości przechowywania i podawania dzieciom mleka matki, respektowaniu indywidualnego rytmu snu i odpoczynku dziecka.

Rościszewska-Woźniak wyjaśniła, że "podstawowe założenie, jakie przyjął zespół opracowujący standardy, to przekonanie, że okres między urodzeniem a 3 rokiem życia jest zasadniczy dla tworzenia się zdrowej i silnej osobowości oraz w ogromnym stopniu determinuje postawę dziecka wobec otaczającego je świata w całym jego późniejszym życiu".

Jak przekonywała, "na wdrożeniu i upowszechnieniu standardów zyskają wszyscy - przede wszystkim dzieci i rodzice, ale też osoby i podmioty, które takie formy opieki oferują oraz nadzorujące je gminy".

Według niej standardy powinny być formalnym uzupełnieniem ustawy, np. w formie rozporządzenia.

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand zaznaczył, że przygotowane standardy oddają w dużej mierze zalecenia sanepidu. Dodał, że część zaleceń sanitarnych powinna być wprowadzona jako obowiązkowe, m.in. codzienne wychodzenie na świeże powietrze oraz wprowadzenie nawyku mycia rąk.

"Mamy też pomysł, aby standardy żywieniowe wprowadzić jako obowiązkowe, ponieważ badania prowadzone przez nas w żłobkach na Śląsku pokazały, że posiłki nie zapewniały dzieciom zapotrzebowania na witaminę C oraz wapń" - mówił. Dodał, że minister pracy po roku funkcjonowania ustawy jest zobowiązany do jej przeglądu i wówczas sanepid zgłosi swoje postulaty.

Ewa Speranza z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przypomniała, że obowiązująca od kwietnia 2011 r. ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wprowadziła zmiany w organizacji żłóbków oraz umożliwiła tworzenie nowych form opieki jak kluby dziecięce (mogą działać do pięciu godzin dziennie i obejmować opieką do 15 dzieci w wieku powyżej 1 roku) oraz dzienni opiekunowie(mogą zajmować się dziećmi w wieku od 20 tygodnia życia we własnym mieszkaniu lub w innym lokalu. Dzienny opiekun może mieć pod opieką maksimum pięcioro dzieci, jeżeli wszystkie ukończyły 1 rok życia i nie wymagają specjalnej troski).

Jak podkreśliła, od wejścia w życie ustawy powstało ponad 4 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3, co stanowi wzrost o 14 proc. Dodała, że w resort uruchomił program Maluch, w ramach którego gminy mogą liczyć na dofinansowanie nowych miejsc opieki, a w 2012 r. będą dostępne także środki unijne (200 mln zł) na ten cel.

Standardy zostały opublikowane w serwisie www.mamzdanie.org.pl, gdzie do końca grudnia można zgłaszać uwagi i propozycje zmian. W styczniu 2012 r. uzgodniona wersja zostanie przekazana do ministerstwa pracy.

Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego działa od 2003 r. Dąży do zapewnienia możliwie najlepszych warunków rozwoju i równych szans edukacyjnych dzieciom od urodzenia do 10 roku życia.(PAP)

bpi/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)