Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacje Tada Taubego przekazały 7 mln dol. Muzuem Historii Żydów

0
Podziel się:

Darowizna fundacji Tada Taubego, które przekazały Muzuem Historii Żydów
Polskich 7 mln dolarów, pozwala wkroczyć w nową fazę przygotowań do otwarcia placówki w 2013 roku -
zgodzili się uczestnicy uroczystości w Warszawie, podczas której poinformowano o dotacji.

Darowizna fundacji Tada Taubego, które przekazały Muzuem Historii Żydów Polskich 7 mln dolarów, pozwala wkroczyć w nową fazę przygotowań do otwarcia placówki w 2013 roku - zgodzili się uczestnicy uroczystości w Warszawie, podczas której poinformowano o dotacji.

Dotacja pochodzi od Fundacji Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz od Fundacji Koret, której przewodniczy amerykański biznesmen, konsul honorowy Polski w Kalifornii Tad Taube.

Obecny na środowym spotkaniu, w powstającym naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta gmachu muzeum, minister kultury Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że na 100 dni przed terminem zakończenia prac części budowlanej budynku, przed rozpoczęciem odbiorów technicznych i przed instalacją wystawy, udało się zakończyć proces zbierania pieniędzy na ekspozycję główną. "Mamy dzisiaj święto" - ocenił minister.

Według niego Muzeum Historii Żydów Polskich jest przykładem sprawnie funkcjonującego partnerstwa publiczno-prywatnego. "O tym muzeum mówiono bardzo długo, a realizuje się je niezwykle szybko, m.in. dzięki temu, że (...) prywatni inwestorzy, fundatorzy i darczyńcy spotykają się z instytucją skarbu państwa, instytucją samorządową, aby zrealizować jedno z najważniejszych przedsięwzięć historycznych, muzealnych w Polsce" - zauważył Zdrojewski.

Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz Fundacja Koret wspierają Muzeum Historii Żydów Polskich od 2007 roku. Do tej pory obie fundacje przekazały na rzecz placówki 6 mln dolarów - ze środków własnych oraz od pozyskanych przez nich grupy darczyńców z zachodniego wybrzeża USA. Nowy dar dla muzeum - w wysokości 7 mln dolarów - ma mieć kluczowe znaczenie dla produkcji wystawy głównej.

Darczyńca Tad Taube wspominał w środę swoją wtorkową wizytę w gmachu muzeum. "Przyszliśmy tutaj z przyjaciółmi; to, co zobaczyliśmy to nie budynek, ale dzieło sztuki. To jest jak rzeźba i tak naprawdę tego gmachu nie da się opisać słowami, jeśli nie zobaczyło się go na własne oczy" - opowiadał.

Taube przypomniał, że w tym tygodniu o swojej dotacji dla muzeum poinformował też polski miliarder Jan Kulczyk. 20 mln złotych na rzecz realizacji wystawy przekazał Kulczyk Holding.

Taube ocenił, że im bardziej sprecyzowana jest wizja powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich, im bardziej czuć jego ducha - tym łatwiej zdobyć pieniądze na tę realizację. "Chyba wszyscy dostrzegają, czym tak naprawdę będzie to muzeum, jak będzie ważne - dla Żydów, Polaków, dla całego świata" - uznał.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący rady muzeum Marian Turski. Jak mówił, placówka jest tworzona i dla Polaków, polskiej młodzieży - aby rozumieli o kogo chodzi, kiedy będą uczyć się o polsko-żydowskiej historii, ale również dla młodzieży izraelskiej, żydowskiej - aby rozumieli, skąd są ich korzenie.

"Muzeum Historii Żydów Polskich jest więc dla wszystkich - niezależnie czy to Żydzi czy Polacy, czy mieszkają w Europie, czy gdziekolwiek indziej, aby uświadomili sobie, jaki był wkład Żydów polskich w polską i europejską cywilizację" - tłumaczył Turski.

Otwarcie muzeum zaplanowano na 20 października 2013 r. Pełnomocnik ministra kultury ds. otwarcia placówki Waldemar Dąbrowski zapowiedział, że uroczystość tę poprzedzi cykl wydarzeń. "Pierwszą z nich będzie udostępnienie tego muzeum uczestnikom uroczystości 70-lecia wybuchu powstania w getcie 19 kwietnia 2013 roku. Potem odbędzie się cały szereg wydarzeń artystycznych, które doprowadzą do wielkiego momentu otwarcia" - uściślił Dąbrowski.

Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich. 16 lipca nastąpi pierwsza publiczna odsłona fragmentu wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Zaprezentowane zostaną odtworzone podczas warsztatów Gwoździec Rekonstrukcja polichromie dachu siedemnastowiecznej synagogi z Gwoźdźca.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Wspierane jest przez darczyńców z całego świata. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)