Notowania

autostrady w polsce
13.07.2012 15:04

Fundusz drogowy do prześwietlenia. Tego chce opozycja

Klub PiS chce m.in. wyjaśnień ws. odmowy ujawnienia szczegółowych danych dotyczących wpływów i wydatków Krajowego Funduszu Drogowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Klub PiS złożył wniosek o pilne zwołanie posiedzenia połączonych sejmowych komisji finansów publicznych oraz infrastruktury. Chce m.in. wyjaśnień ws. odmowy ujawnienia szczegółowych danych dotyczących wpływów i wydatków Krajowego Funduszu Drogowego.

Jerzy Polaczek z PiS powiedział, że podczas nadzwyczajnego połączonego posiedzenia dwóch sejmowych komisji posłowie chcą usłyszeć wyjaśnienia ministrów transportu i finansów ws. _ dramatycznie narastającej nierównowagi finansowej Krajowego Funduszu Drogowego, którego saldo pasywów na koniec tego roku jest przewidywane na poziomie niecałych 44 mld zł _.

PiS chce też, aby podczas posiedzenia komisji minister finansów przedstawił informację o stopniu, w jakim deficyt KFD podwyższa deficyt finansów publicznych.

Kolejną kwestią - mówił Polaczek - jest potrzeba udzielenia wyjaśnień w sprawie - jak się wyraził - skandalicznej odmowy udostępnienia Sejmowi przez rząd informacji o strukturze wydatków KFD w zakresie dopłat dla prywatnych operatorów autostrad w Polsce.

Podczas konferencji rozdano dziennikarzom odpowiedź Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na interpelację Polaczka w sprawie wpływów i wydatków KFD związanych z umowami na budowę i eksploatację autostrad koncesjonowanych.

Z pisma wnika, że planowane na rok 2012 wpływy do KFD od spółek eksploatujących autostrady płatne wynoszą 119,3 mln, natomiast wydatki - 1 mld 382,6 mln zł. Przedstawiciel resortu poinformował też, że dane finansowe dotyczące wpływów i wydatków Funduszu w podziale na poszczególne spółki, w tym ewentualne wypłaty wynikające ze zdarzeń odszkodowawczych, są utajnione i nie podlegają ujawnieniu.

Według PiS mamy tu do czynienia z _ utajonym przepływem finansowym _. _ - Chcemy przypomnieć o tym, iż wydatki publiczne - takim wydatkiem publicznym są miliardy wydatkowane przez KFD - nie mogą być utajniane na podstawie umów (...) z prywatnymi podmiotami _ - podkreślił Polaczek.

Poseł zaznaczył, że wniosek PiS o zwołanie posiedzenia dwóch komisji poparli członkowie klubów SLD i SP.

O tym, że w 2012 r. na utrzymanie niespełna 500 km autostrad wydamy 1,4 mld zł, czyli o 0,5 mld zł więcej niż na utrzymanie 19 tys. km dróg krajowych napisał w piątek _ Dziennik Gazeta Prawna _, który przeanalizował pełny budżet Krajowego Funduszu Drogowego.

Jak stwierdza gazeta, te środki popłyną głównie do trzech spółek zarządzających autostradami koncesjonowanymi - Autostrada Wielkopolska, GTC i Stalexport Autostrada Małopolska.

W oświadczeniu rzecznik prasowy Stalexport Autostrady Małopolskiej Rafał Czechowski podkreślił, że _ nieprawdą jest, jakoby Krajowy Fundusz Drogowy miał przekazać spółce Stalexport Autostrada Małopolska SA, koncesjonariuszowi autostrady A4, jakiekolwiek środki finansowe _. _ SAM S.A. nie otrzymuje z Krajowego Funduszu Drogowego żadnych pieniędzy _ - zaznaczył.

Czechowski poinformował także, że _ zgodnie z udzieloną koncesją, spółka przystosowała istniejącą drogę do wymogów autostrady płatnej, co odbyło się bez zaangażowania środków publicznych lub innej pomocy ze strony państwa _.

Tagi: autostrady w polsce, autostrada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz