Notowania

fundusze
09.11.2009 16:05

Fundusze sołeckie utworzono w ok. 30 proc. wsi

Około 30 proc. polskich wsi zdecydowało się dotąd na utworzenie funduszy sołeckich, służących finansowaniu przedsięwzięć poprawiających warunki życia na terenach wiejskich - podano podczas poniedziałkowego Forum Sołtysów Woj. Śląskiego w Katowicach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 30 proc. polskich wsi zdecydowało się dotąd na utworzenie funduszy sołeckich, służących finansowaniu przedsięwzięć poprawiających warunki życia na terenach wiejskich - podano podczas poniedziałkowego Forum Sołtysów Woj. Śląskiego w Katowicach.

Do tworzenia funduszy sołeckich, w oparciu o ustawę o funduszu sołeckim z 20 lutego tego roku, samorządowców zachęcał wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa. Apelował, by wójtowie i burmistrzowie przychylnie patrzyli na tę oczekiwaną przez sołectwa inicjatywę.

"W kraju tylko 30 proc. wsi decyzją rad gmin ma swe fundusze sołeckie. W województwie śląskim jeszcze niewiele wsi ma taki fundusz. Namawiam was, byście zadbali, aby powstał on w każdej gminie" - przekonywał wicewojewoda.

Fundusz sołecki to środki wydzielone w budżecie gminy dla danego sołectwa na wykonanie zadań (należących do zadań własnych gminy), które mają się przyczyniać do poprawy warunków życia mieszkańców tego sołectwa. Ilość pieniędzy dla sołectw zależy od zamożności gminy.

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć m.in. na budowę lub modernizację wiejskiej świetlicy, domu ludowego, klubu, placu zabaw dla dzieci, budowę lub naprawę chodników, przystanków autobusowych, boisk i stadionów wiejskich, zakładanie i porządkowanie skwerów czy parków, a także na zakup wyposażenia wiejskich obiektów.

Środki z funduszu sołeckiego można także wykorzystać na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

O powstaniu funduszu sołeckiego decydują: sołtys lub rada sołecka, radni gminy bądź grupa 15 mieszkańców. Później rada gminy decyduje o tym, czy w budżecie gminy zostanie wyodrębniony fundusz sołecki i jakie środki otrzyma.

Tworzące się fundusze sołeckie faktycznie ruszą w przyszłym roku. Termin, w jakim sołtysi, rady sołeckie albo grupy mieszkańców będą mogli przekazywać swoje wnioski wójtom lub burmistrzom, minął z końcem września. Skorzystało z tego ok. 30 proc. wsi. Na utworzenie kolejnych funduszy będzie szansa za rok.

Korzyścią z tworzenia funduszy sołeckich dla gmin będą dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, których samorząd nie otrzymałby, gdyby fundusz nie powstał. To 10, 20 lub 30 proc. wykonanych wydatków. Największe dofinansowanie będą otrzymywać gminy o najniższych dochodach, najmniejsze - gminy najbogatsze. (PAP)

mab/ ura/ gma/

Tagi: fundusze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz