Notowania

obama
02.04.2009 22:01

G20: Obama: Szczyt w Londynie bardzo produktywny

Amerykański prezydent Barack Obama pochwalił w czwartek ustalenia szczytu G20 w Londynie, nazywając spotkanie "bardzo produktywnym" oraz punktem zwrotnym w pracach na rzecz uzdrowienia globalnej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański prezydent Barack Obama pochwalił w czwartek ustalenia szczytu G20 w Londynie, nazywając spotkanie "bardzo produktywnym" oraz punktem zwrotnym w pracach na rzecz uzdrowienia globalnej gospodarki.

Na zakończenie swego pierwszego międzynarodowego szczytu Obama powiedział, że przywódcy krajów G20 porozumieli się co do "bezprecedensowych kroków w celu przywrócenia wzrostu i zapobieżenia podobnemu kryzysowi w przyszłości".

W jego opinii końcowy dokument szczytu i działania, które po nim nastąpią, "odzwierciedlają wachlarz naszych priorytetów".

Wcześniej uczestnicy londyńskiego spotkania uzgodnili przekazanie ponad biliona dolarów Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) oraz innym instytucjom finansowym na wsparcie gospodarki i pomoc najbiedniejszym krajom.

Ogłosili też stworzenie ciała kontrolnego, którego zadaniem będzie identyfikowanie potencjalnych problemów w globalnym systemie finansowym. Szczyt nie ogłosił jednak nowego planu stymulacyjnego, mimo oczekiwań ze strony m.in. USA.

Mimo to Obama nazwał jednodniowe spotkanie "bardzo produktywnym" i historycznym ze względu na zakres wyzwań, przed którymi stoi świat w walce z kryzysem ekonomicznym.

Amerykański przywódca podkreślił ponadto fakt, że uczestnicy G20 zdecydowali walczyć ze "słabym systemem regulacji" i odrzucili protekcjonizm, który "mógłby przyczynić się do pogłębienia tego kryzysu".

Zapowiedział też podwojenie amerykańskiej pomocy żywnościowej dla najbiedniejszych krajów świata.

Na pytanie o swoją politykę zagraniczną i jej odmienność od polityki prezydenta George'a W. Busha, Obama odparł, że "najlepiej sprawujemy przywództwo słuchając" innych. Zastrzegł, że w niektórych kwestiach potrzebne są "twarde negocjacje". (PAP)

ksaj/ ap/

6989 6935 7054

Tagi: obama, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz