Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

G20: Przedstawiono plan walki z unikaniem opodatkowania przez koncerny

0
Podziel się:

Na spotkaniu ministrów finansów G20 w Moskwie przedstawiono plan
reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom, jak Apple czy Google, wykorzystywania
luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków.

Na spotkaniu ministrów finansów G20 w Moskwie przedstawiono plan reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom, jak Apple czy Google, wykorzystywania luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków.

Plan został opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która oceniła, że dotychczasowy system był niekorzystny, zwłaszcza jeśli chodzi o opodatkowanie firm działających w internecie.

Jak informuje "Financial Times", OECD utrzymuje, że wysiłki na rzecz przeformułowania międzynarodowych zasad podatkowych oznaczają szanse uniknięcia "globalnego chaosu podatkowego". Kraje spoza OECD, jak Indie i Chiny, zostaną zaproszone do inicjatywy na równych zasadach.

"Plan przewiduje kilkanaście propozycji mających na celu zniwelowanie różnic pomiędzy krajowymi systemami podatkowymi i walkę z praktykami, które w sposób sztuczny oddzielają podlegający opodatkowaniu dochód od generującej go działalności" - pisze "FT".

Odpowiedzialny za sprawy podatkowe w OECD Pascal Saint-Amans zwrócił uwagę, że frustracja rządów w związku z "agresywnym unikaniem opodatkowania" stworzyła "jedną na sto lat" szansę, aby zmienić przepisy. Wielkie międzynarodowe firmy "wiedzą, że złote czasy pod hasłem: +nigdzie nie płacimy podatków+ już się skończyły" - dodał.

W maju komisja Senatu USA przedstawiła raport, z którego wynika, że Apple zdołał uniknąć zapłacenia części podatków w USA oraz w ogóle nie zapłacił ich w wielu krajach.

Jak precyzowały "Financial Times" i "Wall Street Journal", firma nie uciekła się do żadnych nielegalnych praktyk, ale wykorzystała luki prawne, które pozwoliły jej założyć w Irlandii swoje filie niepodlegające żadnemu fiskusowi.

Zakładając spółki zależne w Irlandii, Apple nie płacił w USA podatków od zamorskich zysków swych filii, a w Irlandii spółki te miały również status firm zagranicznych, jako że tamtejsze prawo uznaje za podmioty lokalne tylko te spółki, których centra zarządzania są również w Irlandii - wyjaśniały gazety.(PAP)

ksaj/ kar/

14227425 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)