Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

G20: Spotkanie premiera Japonii z prezydentem Chin

0
Podziel się

Premier Japonii Shinzo Abe zaapelował do prezydenta Chin Xi Jinpinga
o poprawę stosunków między obu państwami. Obaj przywódcy odbyli krótkie spotkanie na marginesie
szczytu G20 w Petersburgu.

bEpUSmSZ

Premier Japonii Shinzo Abe zaapelował do prezydenta Chin Xi Jinpinga o poprawę stosunków między obu państwami. Obaj przywódcy odbyli krótkie spotkanie na marginesie szczytu G20 w Petersburgu.

O spotkaniu, które trwało ok. 5 minut, poinformował w piątek rzecznik rządu japońskiego Yoshihide Suga.

Było to pierwsze obu polityków spotkanie od czasu objęcia przez nich obecnych stanowisk - w grudniu ub. roku przez Shinzo Abe i w marcu br. przez Xi Jinpinga.

bEpUSmTb

"Premier Abe powiedział, że musimy rozwijać stosunki japońsko-chińskie powracając do wzajemnie korzystnej współpracy strategicznej" - powiedział Suga na konferencji prasowej w Tokio. Dodał, że "spotkanie było krótkie, ale istotne jest to, że obecni przywódcy Japonii i Chin po raz pierwszy wymienili kilka słów" - dodał.

W ostatnim okresie stosunki między obu państwami znacznie pogorszyły się z powodu sporu o bezludne wysepki na Morzu Wschodniochińskim nazywane w Japonii Senkaku a w Chinach Diaoyu. Pod dnem morskim w tym rejonie odkryto znaczne zasoby ropy i gazu.

Trzy z pięciu wysepek zostały w ub. roku zaanektowane przez Tokio co wywołało wściekłość Pekinu, który zaczął regularnie wysyłać do tego rejonu swoje okręty wojenne. W Chinach rozpoczęła się nawet akcja bojkotu japońskich towarów.

Stosunki dwustronne obciąża także okupacja części Chin przez wojska japońskie w latach 1931-45, podczas której Japończycy dopuszczali się bezprzykładnych okrucieństw. (PAP)

bEpUSmTh

jm/

14521796 14521839

bEpUSmTC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)