Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

G20 wzywa USA do pilnego podniesienia limitu zadłużenia

0
Podziel się

Szefowie resortów finansów i szefowie banków centralnych
państw G20 wezwali w piątek w Waszyngtonie Stany Zjednoczone do pilnego podniesienia limitu
zadłużenia państwa, ostrzegając, że w przeciwnym razie może bardzo ucierpieć gospodarka światowa.

bErvTCpx

Szefowie resortów finansów i szefowie banków centralnych państw G20 wezwali w piątek w Waszyngtonie Stany Zjednoczone do pilnego podniesienia limitu zadłużenia państwa, ostrzegając, że w przeciwnym razie może bardzo ucierpieć gospodarka światowa.

W Waszyngtonie trwa jesienna sesja Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. W stolicy USA spotykają się przedstawiciele MFW, Banku Światowego, ministrowie finansów i gospodarki, a także reprezentanci biznesu.

W komunikacie G20 podkreślono konieczność podjęcia przez USA pilnych działań dotyczących "krótkoterminowych czynników niepewności finansowej".

bErvTCpz

Przedstawiciele G20 ostrzegli, że jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, wynoszącego obecnie 16,7 biliona USD, będzie to miało fatalne skutki dla globalnej gospodarki.

USA od 1 października pozostają bez ustawy o wydatkach państwa i wciąż nie widać perspektywy kompromisu między Kongresem a prezydentem, którzy powinni się porozumieć w sprawie podniesienia limitu długu publicznego do 17 października, kiedy to według ocen ministerstwa skarbu państwu zabraknie pieniędzy na bieżące regulowanie zobowiązań.

O jak najszybsze rozwiązanie kryzysu politycznego związanego z budżetem i zadłużeniem, który wywołuje niepokój światowych liderów gospodarczych, apelował w piątek w Waszyngtonie rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Dziennikarzom Siłuanow powiedział, że amerykański minister skarbu Jack Lew i szef Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke zapewniali "finansową dwudziestkę" (G20), iż problem podniesienia pułapu zadłużenia USA powinien być rozwiązany do 17 października. (PAP)

bErvTCpF

az/ mc/

14785691 14785851,arch.

bErvTCqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)