Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

G8: Spotkanie "szesnastki" w Toyako - deklaracja ws. emisji CO2

0
Podziel się:

Obradujący w japońskim kurorcie Toyako przywódcy 16
krajów - ośmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji
(G8) i ich partnerów z państw rozwijających się - zadeklarowali
gotowość zasadniczego zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do
atmosfery.

Obradujący w japońskim kurorcie Toyako przywódcy 16 krajów - ośmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji (G8) i ich partnerów z państw rozwijających się - zadeklarowali gotowość zasadniczego zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Nie ustalili jednak żadnych konkretnych terminów ani też obniżonych kwot emisji.

Wcześniej "ósemka" mówiła o porozumieniu w sprawie redukcji "o co najmniej 50 proc." emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Zastrzegła jednak, iż jego realizacja zależeć będzie od podobnych działań takich krajów jak Chiny i Indie, emitujących do atmosfery 25 procent światowej ilości takich substancji.

Bezpośrednio po opublikowaniu w Toyako komunikatu "szesnastki", francuskie koła dyplomatyczne ujawniły, że Chiny i Indie poinformowały rozmówców na szczycie, iż "nie są gotowe", by przyłączyć się do realizacji celów wyznaczonych przez G8, w tym ograniczenia emisji gazów o 50 procent do 2050 roku.

Te dwa dynamicznie rozwijające się kraje zapowiedziały jednak "podjęcie działań w terminie późniejszym".

Uczestniczący w szczycie G8 szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w odrębnym oświadczeniu wezwał największych emitentów szkodliwych gazów do podjęcia "faktycznych, konkretnych działań", zaznaczając, iż w walce ze zmianami klimatycznymi winny brać udział wszystkie kraje o liczących się gospodarkach. "Musimy być prawdziwi w naszych działaniach" - zakomunikował Barroso, wskazując, iż błędne jest rozpatrywanie problemu gazów cieplarnianych w kontekście konfrontacji między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. "Stoimy wobec globalnego wyzwania, wymagającego globalnej odpowiedzi" - stwierdził Barroso.

W środę w Toyako spotykali się przywódcy szesnastu państw z Grupy MEM (Spotkanie Głównych Gospodarek Świata ws. Bezpieczeństwa Energetycznego i Zmian Klimatycznych - ang. Major Economies Meeting on Energy Security and Climate Change). W skład MEM wchodzą kraje G8 oraz tzw. G5 (Brazylia, Chiny, Indie, Meksyk i RPA) oraz Australia, Indonezja i Korea Południowa. Kraje te łącznie emitują do atmosfery około 80 procent światowych gazów cieplarnianych.

Spotkanie MEM stanowiło część trwającego od poniedziałku w Toyako na Hokkaido szczytu "ósemki".

W środę szczyt G8 zakończył się uroczystym lunchem, a także tradycyjną pamiątkową wspólną fotografią światowych liderów. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)