Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaj: Polska i Rosja zawarły porozumienie ws. częstotliwości radiowych

0
Podziel się:

Polska i Rosja zawarły porozumienie ws. wykorzystywania przez oba kraje
częstotliwości radiowych 790 - 862 MHz - poinformowała w piątek PAP wiceminister infrastruktury
Magdalena Gaj. Dzięki temu będzie można je w Polsce szybciej przeznaczyć na dostęp do
szerokopasmowego internetu.

Polska i Rosja zawarły porozumienie ws. wykorzystywania przez oba kraje częstotliwości radiowych 790 - 862 MHz - poinformowała w piątek PAP wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj. Dzięki temu będzie można je w Polsce szybciej przeznaczyć na dostęp do szerokopasmowego internetu.

Gaj powiedziała, że porozumienie zostało zawarte w piątek w Warszawie między Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Łączności i Komunikacji Masowej Rosji.

Rozmowy w tej sprawie pomiędzy administracjami Polski i Rosji stały się możliwe dzięki podpisanemu w grudniu 2010 roku przez ministra Cezarego Grabarczyka i Igora Szczegolewa memorandum o współpracy w zakresie telekomunikacji i poczty. W pierwszym półroczu tego roku kilkakrotnie dochodziło do spotkań w Warszawie i Moskwie.

Eksperci Polski i Rosji uczestniczący w spotkaniu (przedstawiciele resortu infrastruktury, UKE i Instytutu Łączności oraz eksperci z rosyjskich organów ds. telekomunikacji) dyskutowali nad finalnym tekstem porozumienia bilateralnego szczegółowo od środy.

"Porozumienie ma charakter techniczny i reguluje kwestie użytkowania częstotliwości 790-862 MHz na użytek systemów naziemnych w obu krajach, min. zasady użytkowania poszczególnych zakresów częstotliwości dla określonych w porozumieniu konkretnych parametrów technicznych oraz szczegółowe procedury koordynacji wykorzystania częstotliwości. W szczególności w porozumieniu określono takie kwestie, jak gęstość rozmieszczenia stacji bazowych na terytoriach przygranicznych obu krajów, wysokość anten, moc anten, strefy ochrony stacji bazowej oraz dopuszczalną odległość stacji bazowych od granicy" - powiedziała Gaj.

Dodała, że podpisanie porozumienia z Rosją to kolejny krok na drodze do przygotowania pasma częstotliwości 790 - 862 MHz do udostępnienia go w Polsce, aby mogły być na nim świadczone usługi łączności elektronicznej, w tym szerokopasmowego dostępu do internetu.

"Przetarg (na częstotliwości - PAP) przeprowadza prezes UKE" - wyjaśniła i dodała, że do jego przeprowadzenia konieczna jest jeszcze zmiana tzw. krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości (rozporządzenie Rady Ministrów), ponieważ w Polsce, podobnie zresztą jak w Rosji, częstotliwości z tego zakresu są w części w dyspozycji wojska.

"Szczęśliwie udało się z naszym MON uzgodnić przekazanie tego zakresu do użytkowania cywilnego, opracowaliśmy zmianę krajowej tablicy i jesteśmy po konsultacjach społecznych" - powiedziała i dodała, że potrzebne będą jeszcze uzgodnienia międzyresortowe. Wykorzystywanie częstotliwości będzie jeszcze wymagało uzgodnień z Ukrainą i Białorusią.

Memorandum o współpracy w dziedzinie telekomunikacji pomiędzy Polską a Rosją zostało podpisane w grudniu ub.r. Jak powiedziała wtedy Gaj, to ważne porozumienie dotyczące rynku telekomunikacyjnego, które otwiera możliwość współpracy pomiędzy krajami. Dodała, że chodzi w nim m.in. o wykorzystanie tzw. dywidendy cyfrowej. Obecnie w całej Europie wprowadzana jest naziemna telewizja cyfrowa, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Zwolnione i udostępnione po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej zasoby częstotliwości to dywidenda cyfrowa. Mogą być przeznaczone np. na nowe usługi teleinformatyczne. Żeby można było je wykorzystywać, trzeba to uzgodnić z wojskiem oraz państwami ościennymi. W Polsce wyłączenie telewizji analogowej zaplanowano na 2013 rok.

"Rosjanie wykorzystują w swoich wojskowych systemach nawigacji lotniczej częstotliwość 800 MHz. Zgodnie z regulaminem ITU (ang. International Telecommunication Union - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) mogą je wykorzystywać do połowy 2015 r. My chcemy wcześniej wyłączyć nadawanie analogowe i także wykorzystywać te częstotliwości. Jeśli na poziomie roboczym dojdzie do uzgodnień, będziemy mogli w pełni wykorzystać dywidendę cyfrową" - powiedziała wtedy Gaj. (PAP)

Łukasz Osiński

luo/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)