Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaj: w IV kwartale 2013 roku aukcja częstotliwości 800 MHz

0
Podziel się:

Aukcja częstotliwości 800 MHz ma odbyć się w IV kwartale 2013 roku -
powiedziała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Dzięki tym
częstotliwościom będzie można zbudować sieci szybkiego internetu.

Aukcja częstotliwości 800 MHz ma odbyć się w IV kwartale 2013 roku - powiedziała w środę prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Dzięki tym częstotliwościom będzie można zbudować sieci szybkiego internetu.

"W ostatnim kwartale tego roku ma odbyć się aukcja na częstotliwości 800 MHz" - powiedziała dziennikarzom Gaj. Urząd Komunikacji Elektronicznej w ubiegłym roku informował, że oczekuje 1,5-3 mld zł z ich sprzedaży.

Gaj dodała, że w kwietniu ma się rozpocząć natomiast dyskusja dotycząca rozdysponowania częstotliwości z zakresu 700 MHz. Częstotliwości 700 MHz zostaną uwolnione po całkowitym wyłączeniu w Polsce naziemnej telewizji analogowej.

"Zaczniemy z rynkiem dyskusję już w kwietniu. Przygotowuję konsultacje środowiskowe, jeśli chodzi o wykorzystanie częstotliwości zakresu 700 MHz" - powiedziała. Zaznaczyła, że trwa spór, czy te częstotliwości powinny być wykorzystywane przez media, czy przez operatorów telekomunikacyjnych.

Dyskusja nt. tego, na jaki cel mają być przeznaczone częstotliwości z tzw. dywidendy cyfrowej (które zostają zwolnione w wyniku przejścia nadawania telewizji z systemu analogowego na cyfrowy) toczy się w Europie.

"Jeśli chodzi m.in. o UE, to KE skłania się do tego, że ta częstotliwość powinna być przeznaczona na internet szerokopasmowy. Zawsze dyskusje z rynkiem mogą zmienić te poglądy. Chciałabym zobaczyć, jakie poglądy będą u nas w Polsce przeważały" - powiedziała Gaj.

Częstotliwości 700 MHz mogłyby zostać przeznaczone na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej - dla IV i V multipleksu (I, II i III już w Polsce zostały uruchomione) - albo na internet. (PAP)

aop/ luo/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)