Notowania

wiadomości
15.04.2011 14:01

Gala IV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Sześć nowych obiektów uznanych zostało za Pomniki Historii. W piątek w Gnieźnie podczas Gali IV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków generalny konserwator zabytków wręczył akty uznania m.in. dla pola bitwy pod Grunwaldem i osiedla robotniczego Nikiszowiec.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sześć nowych obiektów uznanych zostało za Pomniki Historii. W piątek w Gnieźnie podczas Gali IV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków generalny konserwator zabytków wręczył akty uznania m.in. dla pola bitwy pod Grunwaldem i osiedla robotniczego Nikiszowiec.

Oprócz pola grunwaldzkiego i katowickiego osiedla, za Pomniki Historii uznano: zespół kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie Szczecińskim (Zachodniopomorskie), Kanał Elbląski (Pomorskie), zespół kościoła farnego w Nysie (opolskie) i poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu (lubuskie).

"Historia jest zapisana w dziedzictwie materialnym. Aby pojąć, kim jesteśmy jako naród, musimy strzec dziedzictwa narodowego. Naszym przesłaniem jest troska o dziedzictwo i to troska wykazywana wbrew wszystkim. Pamiętajcie, że dla dobra tego dziedzictwa czasami musicie powiedzieć: +nie+. To nie doraźna chwila was ocenia, ale przestrzeń czasu w wiekach" - powiedział w piątek w Gnieźnie generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.

Podczas gali wręczono również nagrody w konkursie "Zabytek Zadbany", organizowanym przez generalnego konserwatora zabytków.

W kategorii pojedynczego obiektu wyróżniono uratowanie od zniszczenia kaplicy św. Marii Magdaleny w Karniowicach (małopolskie).

W kategorii ochrona przestrzeni kulturowej i krajobrazu nagrodzono rewitalizację Zakładu Wodociągu Centralnego (Stacja Filtrów) w Warszawie.

W kolejnej kategorii - adaptacja obiektów zabytkowych - nagrodzono budynek maszynowni Szybu Maciej w Zabrzu (śląskie). Właściciela obiektu, spółkę górniczą Demex, doceniono za wzorcową koncepcję zaadoptowania obiektu na cele ekspozycyjne przy poszanowaniu pierwotnej funkcji budynku.

W kategorii architektura drewniana nagrodę dostał wiatrak w Sulmierzycach (łódzkie), którego właściciela - Muzeum Regionalne w Skalmierzycach - doceniono za konserwację zachowująca wartości historyczne i dokumentacyjne oraz za wykorzystanie edukacyjne obiektu.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, obchodzony 18 kwietnia na całym świecie, został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) w 1983 roku i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony spuścizny minionych pokoleń. W Polsce ideą obchodów jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ochrony.(PAP)

kpr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz