Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Galeria Raster w nowej siedzibie przy ul. Wspólnej w Warszawie

0
Podziel się:

Wystawą "Dilo prirody" Evy Kotatkovej Galeria Raster inauguruje w piątek
działalność swojej nowej siedziby przy ulicy Wspólnej 63 w Warszawie. Projekt powstał specjalnie
dla Galerii Raster i jest pierwszą solową wystawą artystki w Polsce.

Wystawą "Dilo prirody" Evy Kotatkovej Galeria Raster inauguruje w piątek działalność swojej nowej siedziby przy ulicy Wspólnej 63 w Warszawie. Projekt powstał specjalnie dla Galerii Raster i jest pierwszą solową wystawą artystki w Polsce.

Nowy lokal galerii znajduje się na parterze kamienicy z końca lat 40. XX wieku. Dotąd niewykończony budynek mieszkalny przez kilkadziesiąt lat mieścił w przyziemiu sklep firmowy spółdzielni jubilerskiej ORNO, której kute w miedzi szyldy wciąż zdobią elewację. Przez ostatnie lata lokal stał opuszczony aż wreszcie, w wyniku konkursu rozpisanego przez urząd dzielnicy Warszawa Śródmieście, przekazany został Fundacji Raster na prowadzenie działalności kulturalnej.

Nowa siedziba Galerii Raster ma przeszkloną elewację i dostępne wprost z ulicy wnętrze galeryjne; znajduje się tam obszerna, 5-metrowej wysokości główna sala wystawowa umożliwiająca realizację rozbudowanych przestrzennie projektów.

Łukasz Gorczyca z Galerii Raster powiedział PAP w piątek, że nowa siedziba nie jest jeszcze do końca przystosowana do działalności, ale w przyszłości, po załatwieniu wszelkich koniecznych formalności ma się tam znaleźć także specjalistyczna księgarnia oferująca krajowe i zagraniczne wydawnictwa artystyczne, połączony z księgarnią gabinet wystawowy z własnym programem kameralnych pokazów artystycznych, salon spotkań dla osób zainteresowanych sztuką najnowszą - otwarte archiwum i prezentacje multimedialne artystów współpracujących z Rastrem.

Działalność w nowej siedzibie Raster rozpoczyna wystawą Evy Kotatkovej (ur. 1982), uznawanej za jedną z czołowych postaci młodej sceny artystycznej w Pradze.

"To wystawa, która służy trochę temu, aby pokazać całą przestrzeń w galerii, dlatego zajmuje również pomieszczenia, które później nie będą używane jako wystawowe. To taki rodzaj wystawy, w której przestrzeń została zamieniona w rodzaj instytucji trochę (...) proedukacyjnej. Jedna sala jest czymś w rodzaju klasy lekcyjnej i znajduje się tam szereg różnego rodzaju instalacji, urządzeń, pozwalających widzom przebywać tam w różny sposób, podlegać ćwiczeniom" - opowiadał PAP Gorczyca.

Prace Kotatkovej przyciągają coraz większą uwagę zarówno międzynarodowych krytyków, kuratorów jak i publiczności. Dotąd artystka wystawiała m.in. w Tate Liverpool, Museum of Art w Seulu, ARGE Kunst Galerie Museum w Bolzano; brała także udział w ubiegłorocznym biennale w Liverpoolu, a w Polsce m.in. na niedawnym Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu.

Obecnie jej prace można oglądać na Biennale Sztuki Współczesnej w Lyonie; w przyszłym roku także na Biennale w Sydney.

Wernisaż wystawy odbywa się w ramach akcji "Gdzie jest sztuka? 17 otwarć w 2 dni". W dniach 23-24 września w Warszawie będzie można uczestniczyć w 17 wernisażach w różnych galeriach. W tym wydarzeniu wezmą również udział instytucje, które zajmują się fotografią: Galeria Asymetria oraz Fundacja Archeologia Fotografii.

Galerie, które dołączyły się do przedsięwzięcia to: appendix2, BWA Warszawa, Czarna, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Heppen Transfer, Bocheńska Gallery, Kolonie, Le Guern, Leto, LOKAL_30, galeria m2, Piktogram/BLA, Raster i Starter. (PAP)

agz/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)