Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Garzon: Hiszpanie najbardziej zaniepokojeni korupcją

0
Podziel się:

Przed pięciu laty skorumpowani politycy zajmowali przedostatnie miejsce w
tabeli zmartwień obywateli Hiszpanii, ale dziś korupcja polityków trafiła na pierwsze-drugie
miejsce wśród plag, które najbardziej nas martwią - twierdzi słynny hiszpański prawnik Baltasar
Garzon.

Przed pięciu laty skorumpowani politycy zajmowali przedostatnie miejsce w tabeli zmartwień obywateli Hiszpanii, ale dziś korupcja polityków trafiła na pierwsze-drugie miejsce wśród plag, które najbardziej nas martwią - twierdzi słynny hiszpański prawnik Baltasar Garzon.

Garzon wystąpił w piątek na konferencji zorganizowanej w Berlinie przez Transparency International.

Prawnik, który zdobył międzynarodowe uznanie, wszczynając jako sędzia Sądu Krajowego w Madrycie procesy przeciwko byłym wojskowym z Ameryki Łacińskiej winnym morderstw więźniów politycznych, wskazał jako przykład "jaskrawej bezkarności" przebieg dochodzenia w najsłynniejszej hiszpańskiej aferze korupcyjnej.

Mówił o sprawie korupcyjnej byłego skarbnika rządzącej obecnie hiszpańskiej Partii Ludowej (PP) Luisa Barcenasa. Przez wiele lat miał on finansować polityków partii milionami euro pochodzącymi z nierejestrowanych nigdzie "dotacji" od deweloperów i innych przedsiębiorców branży budowlanej.

W toku dochodzenia wykryto, że skarbnik na swoim tajnym koncie w Szwajcarii zgromadził 48 milionów euro.

Grazon, który prowadził tę sprawę i któremu w 2012 roku hiszpańska Rada Sądownictwa odebrała uprawnienia sędziowskie pod zarzutem przekroczenia kompetencji w innej prowadzonej przez niego sprawie, podczas konferencji w Berlinie zwrócił uwagę na bezkarność przypadków korupcji, w którą są zamieszani politycy.

Dochodzenia dotyczące korupcji w PP - powiedział - ciągną się już 10 lat i wciąż nie dochodzi do procesu.

Były hiszpański sędzia wskazał na wyjątkowe znaczenie opinii publicznej w walce z korupcją oraz na "konieczność zagwarantowania niezależności sądów od władzy politycznej, władzy mediów i władzy ekonomicznej". (PAP)

ik/ mc/

15005954

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)