Notowania

integracja
12.11.2008 20:43

Gates: Integracja b. republik radzieckich z Zachodem nie zagraża Rosji

Minister obrony USA Robert Gates powiedział w środę w Tallinie, że Rosja nie powinna czuć się zagrożona integracją byłych republik radzieckich z Zachodem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Minister obrony USA Robert Gates powiedział w środę w Tallinie, że Rosja nie powinna czuć się zagrożona integracją byłych republik radzieckich z Zachodem. *

Deklaracja Gatesa padła po spotkaniu z premierem Estonii Andrusem Ansipem, zaniepokojonym sierpniową inwazją rosyjską na Gruzję i ubiegłorocznymi atakami w cyberprzestrzeni wobec Tallina, mającego napięte stosunki z Rosją.

"Rosja nie powinna sprzeciwiać się dążeniom suwerennego kraju do integracji z Zachodem. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji" - podkreślił amerykański minister. Zapowiedział jednocześnie, że Waszyngton sfinansuje estońskie centrum walki z hakerami.

Gates będzie rozmawiać w czwartek w Tallinie z ministrami NATO w ramach spotkania informacyjnego z Ukrainą o aspiracjach tego kraju do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, czemu gwałtownie sprzeciwia się Rosja.

Stosunki między Moskwą a Waszyngtonem są coraz bardziej napięte, a w środę rosyjskie media podały, że Rosja odrzuciła propozycje USA dotyczące współpracy w kwestii systemu obrony przeciwrakietowej i będzie rozmawiać na ten temat z nową administracją Baracka Obamy.

Propozycje te zmierzają do uśmierzenia obaw Moskwy związanych z planami umieszczenia w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej. Wg mediów chodziło m.in. o "większy dostęp" rosyjskich obserwatorów do planowanych baz w obu krajach, aby mogli sprawdzać, że antyrakiety i radar nie są wymierzone w Rosję. (PAP)

jo/ mmp/ mc/

6668 6797

Tagi: integracja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz