Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz-System i IRGiT chcą uprościć rynkowy obrót gazem

0
Podziel się:

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i Izba Rozliczeniowa Giełd
Towarowych chcą uprościć rynkowy obrót gazem. Obie firmy rozpoczęły prace nad możliwościami
wspólnego zabezpieczania transakcji rynkowych.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych chcą uprościć rynkowy obrót gazem. Obie firmy rozpoczęły prace nad możliwościami wspólnego zabezpieczania transakcji rynkowych.

Spółki podpisały we wtorek list intencyjny ws. wspólnego przeanalizowania możliwego zakresu współpracy przy rozliczeniach transakcji gazem.

Dziś handlujący gazem na giełdzie musi zabezpieczać transakcję dwa razy. "Uczestnik rynku gazu wnosi zabezpieczenie nie tylko dla transakcji zawartej na giełdzie, ale także dla transakcji związanych z przesyłem gazu przez Operatora (rynek bilansowy). Zależy nam na tym, by zabezpieczenia, jakie uczestnicy rynku muszą wnosić, były jak najmniej ich obciążające" - powiedział PAP prezes IRGiT Dariusz Bliźniak.

Wyjaśnił, że we współpracy z Gaz-Systemem ma powstać taki model obrotu gazem, żeby z jednej strony połączenie uczestnictwa na giełdzie i rynku bilansowym było jak najtańsze, a z drugiej strony - aby cały system był bezpieczny. "Mamy nadzieję, że uda nam się go stworzyć do końca roku" - dodał Bliźniak. Od czerwca 2010 r. Giełdowa Izba Rozrachunkowa prowadzona przez IRGiT rozlicza wszystkie transakcje zawierane na Towarowej Giełdzie Energii, również na rynku gazu.

Jak przypomniał Bliźniak, członkowie Izby mogą wnosić zabezpieczenia w gotówce lub w innych formach, np. gwarancjach bankowych. "Przyjmujemy też świadectwa pochodzenia - czyli prawa majątkowe notowane na TGE, uprawnienia do emisji CO2 i rozważamy w przyszłości akceptowanie obligacji skarbowych" - zaznaczył prezes Izby.

Współpraca może zaowocować uproszczeniem zasad zabezpieczeń finansowych związanych z przesyłem gazu - podkreślił Gaz-System. Według spółki, zabezpieczanie transakcji we współpracy z IRGiT warto rozważyć ze względu na wzrost liczby aktywnie korzystających z sieci gazowej uczestników rynku i - w związku z tym - potrzebą obsługi przez operatora niezbilansowania coraz większej liczby podmiotów.

Gaz-System - jako operator sieci przesyłu gazu - musi dbać o jej zbilansowanie, czyli o to, by trafiały do niej i były odbierane odpowiednie ilości paliwa, uwzględniając m.in. efekty realizacji zawartych na rynku transakcji dostawy i odbioru gazu. Potrzebne do zbilansowania sieci usługi, np. magazynowania nadmiaru gazu, operator kupuje na specjalnym rynku usług. (PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)