Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz-System i PKN Orlen - umowa dot. planowanej elektrowni we Włocławku

0
Podziel się:

Gaz-System i PKN Orlen podpisały umowę dotyczącą przyłączenia instalacji
gazowych mającej powstać we Włocławku elektrowni PKN Orlen do krajowej sieci przesyłowej gazu
ziemnego - poinformował w środę Gaz-System.

Gaz-System i PKN Orlen podpisały umowę dotyczącą przyłączenia instalacji gazowych mającej powstać we Włocławku elektrowni PKN Orlen do krajowej sieci przesyłowej gazu ziemnego - poinformował w środę Gaz-System.

Umowa przewiduje budowę gazociągu na terenie gmin Lubanie i Włocławek oraz włączenie nowego odcinka do istniejącego gazociągu w rejonie miasta Gąbin w województwie mazowieckim. Zakres prac obejmuje również modernizację węzła Gustorzyn, co umożliwi dwukierunkowy przepływ gazu, oraz budowę stacji gazowej o przepustowości 80 tys. metrów sześc. na godzinę z możliwością zwiększenia do 160 tys. metrów sześc. na godzinę.

Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 22 mln zł, a czas jej realizacji oceniany jest na 30 miesięcy. PKN Orlen pokryje 25 proc. nakładów tej inwestycji.

"PKN Orlen konsekwentnie realizuje strategię, której celem jest przekształcenie spółki w koncern multiutility. Budowa nowoczesnej elektrowni gazowej we Włocławku jest jedną z kluczowych inwestycji w realizacji tej strategii. Mamy już większość niezbędnych decyzji i pozwoleń, a przed nami wybór generalnego wykonawcy. Umowa z Gaz-System zapewni stworzenie warunków umożliwiających oddanie do eksploatacji bloku gazowego, którego uruchomienie nastąpi w 2014 roku" - poinformował cytowany w komunikacie prezes Zarządu PKN Orlen Jacek Krawiec.

Prezes zarządu spółki Gaz-System Jana Chadam podkreślił z kolei, że stworzenie technicznych możliwości zwiększenia zużycia gazu ziemnego w Polsce oraz rozwój inwestycji w obszarze energetyki gazowej jest jednym z priorytetów w strategii biznesowej operatora.

"Spółka realizuje plan inwestycyjny, zakładający wybudowanie w kraju ponad 1 tys. km nowych gazociągów przesyłowych, budowę połączeń transgranicznych oraz terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tych inwestycji pozwoli na stworzenie w Polsce warunków do rozwoju przedsięwzięć biznesowych opartych na gazie ziemnych oraz dostęp do surowca po konkurencyjnej cenie na europejskim rynku" - powiedział.

Budowa nowej i modernizacja istniejącej infrastruktury przesyłowej jest częścią planów PKN Orlen, obejmujących budowę we Włocławku bloku energetycznego o mocy 450 MW, zasilanego gazem ziemnym. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na przyszły rok, a uruchomienie bloku ma nastąpić w roku 2014.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. (PAP)

luo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)