Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz-System i TGE współpracują, by stworzyć giełdowy rynek gazu w Polsce

0
Podziel się:

Gaz-System i Towarowa Giełda Energii rozpoczęły współpracę, by stworzyć
giełdowy rynek gazu w Polsce - poinformował Gaz-System. W spółkach powołano zespoły robocze, które
zajmą się przygotowaniem rozwiązań prawnych, organizacyjnych oraz technicznych.

Gaz-System i Towarowa Giełda Energii rozpoczęły współpracę, by stworzyć giełdowy rynek gazu w Polsce - poinformował Gaz-System. W spółkach powołano zespoły robocze, które zajmą się przygotowaniem rozwiązań prawnych, organizacyjnych oraz technicznych.

"Obrót gazem na giełdzie jest jednym z elementów budowania konkurencyjnego rynku gazu. Wspólnie z Towarową Giełdą Energii S.A. chcielibyśmy już wkrótce udostępnić takie rozwiązanie dla uczestników rynku gazu w Polsce i przyczynić się do jego liberalizacji" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

"Proces tworzenia wolnego rynku gazu jest procesem złożonym i wymaga współpracy wszystkich jego uczestników. Podobnie jak PSE Operator w elektroenergetyce, GAZ-SYSTEM jest najważniejszym elementem infrastruktury techniczno-logistycznej rynku gazu, natomiast TGE infrastruktury handlowej, będącej gwarantem przejrzystości zawieranych transakcji. Podjęcie współpracy przez obie firmy jest ważnym krokiem ku liberalizacji polskiego rynku gazu" - zaznaczył prezes Towarowej Giełdy Energii Grzegorz Onichimowski.

Według planów Urzędu Regulacji Energetyki, który przygotował plan liberalizacji rynku gazu w Polsce, pierwszym etapem "programu uwalniania gazu" ma być utworzenie w połowie 2012 r. giełdy - miejsca hurtowego handlu gazem. "Dziś rynku hurtowego gazu w Polsce nie ma, nie ma żadnej zorganizowanej platformy wymiany handlowej, gdzie spotykałyby się oferty kupna i sprzedaży choćby dwóch graczy rynkowych. PGNiG sprowadza lub wydobywa gaz i sprzedaje go odbiorcy końcowemu. Nie ma zatem obecnie mechanizmu rynkowego obiektywizującego wycenę towaru, jakim jest gaz" - poinformował na początku stycznia prezes URE Marek Woszczyk.

Jak podkreślił, osią proponowanej "mapy drogowej" jest dobrowolne zobowiązanie się PGNiG do przeprowadzenia tzw. programu uwalniania gazu. "Polega on na tym, że podmiot dominujący oferuje do odsprzedaży w określonym i znanym wcześniej trybie, czasie i miejscu część posiadanego gazu innym podmiotom zainteresowanym hurtowym zakupem gazu. Dzięki temu powstanie hurtowy rynek obrotu gazem" - powiedział wtedy.

W jego ocenie - z uwagi na uwarunkowania prawne - optymalnym miejscem handlu byłaby giełda gazu. "Taki rynek jest regulowany i nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego. W myśl polskich regulacji obrót na giełdzie towarowej jest automatycznie wyłączony spod regulacji cenowej. Ustawa tym samym potwierdza, że cena ustalona w wyniku gry popytu i podaży na giełdzie towarowej ma charakter ceny rynkowej" - wyjaśnił Woszczyk. (PAP)

luo/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)