Notowania

wiadomości
22.07.2011 16:31

Gaz-System ogłosił przetargi na gazociąg Szczecin-Lwówek

Gaz-System ogłosił przetargi na realizację gazociągu Szczecin-Lwówek - podała w piątek spółka. Termin składania wniosków na budowę upływa 10 sierpnia, a w przetargu na nadzór budowlany 9 sierpnia 2011 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gaz-System ogłosił przetargi na realizację gazociągu Szczecin-Lwówek - podała w piątek spółka. Termin składania wniosków na budowę upływa 10 sierpnia, a w przetargu na nadzór budowlany 9 sierpnia 2011 r.

Gazociąg Szczecin-Lwówek o długości prawie 190 km będzie przebiegał przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Jego budowa, a potem przedłużenie z Lwówka do Odolanowa umożliwi transport gazu z nowego punktu dostawy na północy (terminalu LNG w Świnoujściu) do centralnej Polski, dzięki połączeniu węzła Odolanów z gazociągiem Gustorzyn-Odolanów i Rembelszczyzna-Gustorzyn.

W poniedziałek Gaz-System podpisał z Instytutem Nafty i Gazu umowę na dofinansowanie gazociągu Szczecin-Lwówek w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2007-2013. Wysokość dofinansowania to prawie 160 mln zł.

Szacunkowa wartość netto całej inwestycji to prawie 650 mln zł. Gaz-System zaznaczył, że to ostatnia, siódma umowa na dofinansowanie projektów spółki w ramach Programu.

Spółka podkreśla, że trwa przygotowanie wniosków o wydanie pozwoleń na budowę gazociąg. Gaz-System przewiduje uzyskanie pozwoleń we wrześniu 2011 r. i zakończenie budowy w 2014 r.

Spółka ogłosiła już publiczne postępowania przetargowe na budowę następujących gazociągów: Szczecin-Gdańsk, Gustorzyn-Odolanów (na odcinkach Gustorzyn - Turek i Turek - Odolanów), gazociągu Świnoujście-Szczecin oraz Rembelszczyzna-Gustorzyn.

Gaz-System planuje wybudować za ok. 5 mld zł ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych do 2014 r., rozbudowuje też połączenie z siecią niemiecką w Lasowie (do 1,5 mld metrów sześc. gazu rocznie, obecna przepustowość wynosi 0,9 mld m sześc.). Jesienią ma ruszyć gazowe połączenie z Czechami w Cieszynie (przesył ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie).

W lipcu br. Gaz-System podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na finansowanie budowy gazociągów Rembelszczyzna-Gustorzyn oraz Szczecin-Gdańsk. Dzięki niej spółka będzie mogła zaciągnąć w EBI kredyt w wysokości 600 mln zł.

W marcu Gaz-System podpisał umowę na finansowanie inwestycji przez: BRE Bank, Nordea Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz Pekao. Finansowanie polegać będzie na emisji przez spółkę obligacji wartych 1,7 mld zł, które zostaną objęte przez banki komercyjne w siedmiu transzach, od 1 lipca 2011 r. do 20 grudnia 2014 r.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem o wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Inwestycje Gaz-Systemu są elementem unijnej strategii zbudowania zintegrowanego systemu przesyłowego w naszej części Europy, tzw. gazowego korytarza północ-południe. Zakłada on połączenie powstającego terminalu LNG przez południową Polskę, Czechy, Słowację, Węgry z terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie gazociągiem Nabucco, co ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w tej części Europy. Wartość programu inwestycyjnego spółki na lata 2009-2014, łącznie ze spółką Polskie LNG, to ok. 8 mld zł. (PAP)

luo/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz