Notowania

gazociąg
24.11.2010 15:25

Gaz-System: ok. 430 mln zł z UE na gazociągi

Gaz-System otrzymał blisko 430 mln zł ze środków Unii Europejskiej na kolejne inwestycje - poinformował w środę operator. Dofinansowanie budowy gazociągów pochodzi z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Gaz-System otrzymał blisko 430 mln zł ze środków Unii Europejskiej na kolejne inwestycje - poinformował w środę operator. Dofinansowanie budowy gazociągów pochodzi z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. *

W środę Gaz-System podpisał z Instytutem Nafty i Gazu umowy na dofinansowanie. Otrzymane wsparcie zasili budowę trzech gazociągów: w woj. zachodniopomorskim i pomorskim (Szczecin-Gdańsk o długości 265 km), w woj. kujawsko-pomorskim (gazociąg Gustorzyn-Odolanów, 168 km) oraz w woj. dolnośląskim i lubuskim (gazociąg Polkowice-Żary, 66 km).

Jak zapewnia spółka, realizacja tych inwestycji wzmocni bezpieczeństwo przesyłu gazu w kraju i stworzy "techniczne możliwości transportu gazu z nowych kierunków".

Szacunkowa wartość netto inwestycji wynosi dla gazociągu Szczecin-Gdańsk 929 mln zł (dofinansowanie z UE - 226,9 mln zł), dla gazociągu Gustorzyn-Odolanów 638 mln zł (dofinansowanie 175,5 mln zł), a dla gazociągu Polkowice-Żary 81 mln zł (25,6 mln zł dofinansowania).

Jak zapewnia Gaz-System, do wszystkich gazociągów uzyskano decyzję środowiskową oraz opracowywano dokumentację projektową. Zakończenie budowy gazociągu Szczecin-Gdańsk planowane jest w 2013 roku, gazociągu Gustorzyn-Odolanów - w 2014 a gazociągu Polkowice-Żary - w 2014 roku.

"Pozyskanie środków unijnych na współfinansowanie naszych przedsięwzięć pozwoli nam znacząco obniżyć wydatki (...). W konsekwencji każdy odbiorca gazu zapłaci za jego przesył mniej niż w przypadku, gdyby całość inwestycji była finansowana ze środków własnych lub kredytów bankowych" - powiedział cytowany w informacji prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów Gaz-Systemu w ramach kilku programów UE sięga blisko 2 mld zł, przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 8 mld zł. (PAP)

jzi/ mki/

Tagi: gazociąg, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz