Notowania

wiadomości
16.03.2011 16:46

Gaz-System podpisał umowę dotyczącą gazociągu Jeleniów - Dziwiszów

Gaz-System podpisał umowę na wykonanie robót budowlano-montażowych dla gazociągu Jeleniów - Dziwiszów. Będzie za to odpowiedzialne konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: JT Zakład Budowy Gazociągów, Zrug Toruń oraz Nafta-Gaz-Serwis.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gaz-System podpisał umowę na wykonanie robót budowlano-montażowych dla gazociągu Jeleniów - Dziwiszów. Będzie za to odpowiedzialne konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: JT Zakład Budowy Gazociągów, Zrug Toruń oraz Nafta-Gaz-Serwis.

Kontrakt ma wartość ok. 64 mln zł. Gazociąg ma średnicę 500 mm i długość 65 km.

Jak podała spółka, budowa gazociągu Jeleniów-Dziwiszów to element wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski i stworzenia technicznych możliwości transportu gazu z innych kierunków niż wschodni. Wraz z pozostałymi gazociągami powstającymi na Dolnym Śląsku gazociąg Jeleniów-Dziwiszów umożliwi odbiór większych ilości gazu z punktu w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej.

Realizacja projektu inwestycyjnego na odcinku Jeleniów-Dziwiszów dofinansowana jest kwotą 65,1 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ). Z funduszy tego Programu dofinansowane są także gazociągi Włocławek-Gdynia (31 mln zł), Gustorzyn-Odolanów (175,5 mln zł), Szczecin-Gdańsk (226,9 mln zł), Polkowice-Żary (25,6 mln zł) oraz Rembelszczyzna-Gustorzyn (121,55 mln zł).

Gaz-System planuje wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin - Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin - Gdańsk, Włocławek - Gdynia, Rembelszczyzna - Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku.

Obecnie budowany jest ostatni odcinek gazociągu Włocławek - Gdynia. Pozostałe gazociągi w północno-zachodniej i środkowej Polsce są na etapie opracowywania dokumentacji projektowej, które zostanie ukończone w 2011 roku. Dla gazociągów Rembelszczyzna - Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów, Świnoujście - Szczecin, Jeleniów - Dziwiszów oraz Polkowice - Żary uzyskane zostały już decyzje lokalizacyjne.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób. Jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. (PAP)

luo/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz