Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Pomorska" zbiera deklaracje poparcia budowy zapory Nieszawa-Ciechocinek

0
Podziel się:

21.2.Włocławek (PAP) - Zbieranie podpisów pod deklaracją poparcia
dla budowy stopnia na Wiśle w okolicach Nieszawy i Ciechocinka
rozpoczęła "Gazeta Pomorska". Równocześnie wojewoda kujawsko-
pomorski i prezydenci miast regionu będą zabiegać o wpisanie
inwestycji do Narodowego Programu Rozwoju 2007-13.

21.2.Włocławek (PAP) - Zbieranie podpisów pod deklaracją poparcia dla budowy stopnia na Wiśle w okolicach Nieszawy i Ciechocinka rozpoczęła "Gazeta Pomorska". Równocześnie wojewoda kujawsko- pomorski i prezydenci miast regionu będą zabiegać o wpisanie inwestycji do Narodowego Programu Rozwoju 2007-13.

Przez kilka tygodni w "GP" drukowane będą formularze deklaracji, zawierające wezwanie do rządu o jak najszybsze przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji.

Akcję prowadzi oddział "Gazety Pomorskiej" we Włocławku. W mieście tym znajduje się jedyna zapora na Dolnej Wiśle, która - zdaniem wielu specjalistów - wskutek zaniechania budowy planowanych wcześniej kolejnych tam jest zagrożona katastrofą.

Jak poinformowano we wtorkowym wydaniu gazety rozpoczęta dzień wcześniej akcja spotkała się z odzewem czytelników, którzy już dostarczyli do redakcji pierwsze wypełnione deklaracje. Na czele jednej z takich list figuruje prezydent Włocławka Władysław Skrzypek, który w 2000 r. jako poseł był jednym z inicjatorów Sejmowej uchwały w sprawie budowy drugiego stopnia na Dolnej Wiśle.

Uchwała Sejmu z 22 grudnia 2000 r. wskazywała, że budowa stopnia wodnego Nieszawa-Ciechocinek jest potrzebna ze względu na konieczność zabezpieczenia zagrożonej katastrofą zapory we Włocławku. Posłowie zakładali komercyjny charakter finansowania inwestycji, a wydatkowanie publicznych środków miałoby zostać ograniczone do niezbędnego minimum z przeznaczeniem na ochronę środowiska. "Przewidywany stopień wodny powinien być zaprojektowany tak, aby mógł być ostatnim stopniem na Dolnej Wiśle" - podkreślono w uchwale.

Sprawą budowy stopnia wodnego Nieszawa-Ciechocinek zajęli się w poniedziałek wojewoda kujawsko-pomorski oraz prezydenci miast regionu - leżących nad Wisłą Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia i Włocławka, a także Inowrocławia. Postanowili wypracować wspólne stanowisko w sprawie konieczności włączenia tej inwestycji do Narodowego Programu Rozwoju 2007-13, a następnie przekazać je premierowi Kazimierzowi Marcinkiewiczowi.

Skrzypek zapowiedział, że stanowisko wojewody i samorządowców zostanie przekazane premierowi wraz z deklaracjami poparcia czytelników "Gazety Pomorskiej".

Plany z lat 60. przewidywały zabudowę kaskadową Dolnej Wisły - postanie ośmiu stopni wodnych wraz z hydroelektrowniami i mostami - w Wyszogrodzie, Płocku, Włocławku, Ciechocinku, Solcu Kujawskim, Chełmnie, Opaleniu i Tczewie.

Z realizacją inwestycji wiązano takie korzyści jak pozyskiwanie energii elektrycznej, stworzenie nowoczesnej drogi wodnej Warszawa - Gdańsk, ochrona przeciwpowodziowa, czerpanie z powstałych zbiorników wody na potrzeby przemysłu i rolnictwa, rozwój gospodarki rybackiej, dodatkowe przejścia drogowe, energetyczne i telekomunikacyjne przez rzekę na każdej zaporze, rozwój sportów wodnych i rekreacji.

Wzniesiono tylko stopień wodny z hydroelektrownią we Włocławku. Oddano go do eksploatacji w 1970 r. po ośmiu latach budowy. Wskutek przegrodzenia rzeki powstał zbiornik o długości 58 km, średniej szerokości 1,2 km, powierzchni 70 km kw. i pojemności 408 mln m sześciennych.

Na przełomie lat 70. i 80. prowadzono przygotowania do budowy stopnia w Ciechocinku, ale zaniechano ich ze względu na sytuację ekonomiczną kraju. (PAP)

rau/ dsr/ mw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)