Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Gazowe negocjacje Rosji z Turkmenistanem

0
Podziel się:

Umowy w sprawie budowy gazociągu Wschód-Zachód na razie nie ma.

Gazowe negocjacje Rosji z Turkmenistanem
(PAP/EPA)

Prezydenci Rosji i Turkmenistanu, Dmitrij Miedwiediew i Kurbanguły Berdymuchammedow zapowiedzieli, że ich kraje będą rozwijały współpracę w sferze energetycznej, w tym gazowej. Umowy w sprawie budowy gazociągu Wschód-Zachód na razie jednak nie ma.

Ta 600-kilometrowa transturkmeńska rura ma połączyć pola gazowe w północno-wschodnim Turkmenistanie z Morzem Kaspijskim. Wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego będzie przebiegać Gazociąg Nadkaspijski, za którym lobbuje Rosja. Gazociąg Wschód-Zachód, który ma kosztować 1,2-1,5 mld dolarów, powinien zapewnić dodatkowy surowiec dla nadkaspijskiej rury.

Stanowi ona odpowiedź Moskwy na gazociąg przez Morze Kaspijskie, który chce ułożyć Unia Europejska i który forsują również Stany Zjednoczone. Rura transkaspijska omijałaby Rosję i zostałaby podłączona do projektowanego przez UE gazociągu Nabucco.

Budowa Gazociągu Nadkaspijskiego, który przetnie również Kazachstan, ma ruszyć jeszcze w tym roku. Jednak Miedwiediew i Berdymuchammeddow w środę publicznie nie potwierdzili tego terminu.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko powiedział dziennikarzom w Moskwie, że porozumienie o budowie gazociągu transturkmeńskiego zostanie podpisane podczas jednego z najbliższych spotkań Miedwiediewa i Berdymuchammedowa.

Według nieoficjalnych informacji może to być w czasie czerwcowego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu lub lipcowego wyścigu konnego o nagrodę prezydenta Rosji w Moskwie.

Turkmenistan jest drugim po Rosji producentem i eksporterem gazu na obszarze b. ZSRR. Zgodnie z wieloletnim kontraktem Rosja kupuje w tym kraju 50 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Moskwa chce zwiększyć ten import do 78 mld metrów sześciennych rocznie.

W tym celu w 2007 roku strony uzgodniły modernizację magistrali Azja Środkowa-Centrum i ułożenie Gazociągu Nadkaspijskiego. Przepustowość tej rury wyniesie 30 mld metrów sześciennych rocznie.

Turkmenistan podkreśla, że jego udział w Gazociągu Nadkaspijskim nie oznacza rezygnacji z uczestnictwa w innych projektach, w tym w magistrali transkaspijskiej i Nabucco.

W środę Rosja poparła turkmeńską inicjatywę w sprawie przeprowadzenia w kwietniu w Aszchabadzie międzynarodowej konferencji poświęconej problemom niezawodnego i stabilnego transportowania nośników energii na światowe rynki.

Berdymuchammedow podkreślił, że stosunki Turkmenistanu z Rosją mają charakter długofalowego strategicznego partnerstwa, nie zależą od koniunktury międzynarodowej i są odporne na oddziaływanie z zewnątrz.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)