Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazowe połączenie między Polską a Czechami

0
Podziel się:

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i czeski operator systemu
przesyłowego RWE Transgas Net planują budowę połączenia między systemami gazowniczymi Czech i
Polski w okolicach Cieszyna - poinformował w środę Gaz-System.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i czeski operator systemu przesyłowego RWE Transgas Net planują budowę połączenia między systemami gazowniczymi Czech i Polski w okolicach Cieszyna - poinformował w środę Gaz-System.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że jest to kolejny krok do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i realnej dywersyfikacji dostaw gazu.

"Zakłada się, iż interkonektor umożliwi przesył 500 mln m3 gazu ziemnego rocznie z Republiki Czeskiej do Polski od 1 stycznia 2011 r. W sytuacjach awaryjnych gazociąg pozwoli również na transport gazu w kierunku przeciwnym z wykorzystaniem częściowej przepustowości połączenia" - podano w komunikacie Gaz-System.

Od 18 września do 19 października można składać zamówienia na moce przesyłowe - firmy będą zgłaszać, ile gazu chcą przesyłać. Pozwoli to ocenić zapotrzebowanie rynku na moce przesyłowe i ma stanowić podstawę do podjęcia decyzji o realizacji połączenia międzysystemowego.

Operatorzy przewidują, że odpowiednie umowy na przesył gazu zostaną zawarte w połowie listopada 2009 r.

CIR poinformował, że po 2015 roku możliwa jest budowa drugiego etapu i ewentualnego zwiększenia przepustowości do 2-3 mld m3 rocznie.

"Obecnie prowadzona jest również rozbudowa interkonektora gazowego na granicy polsko-niemieckiej koło Zgorzelca. Połączenie to może posłużyć jako potencjalny kierunek dostaw awaryjnych. Po rozbudowie interkonektora jego przepustowość zostanie zwiększona z 0,9 do 2 mld m3" - czytamy w komunikacie CIR.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu.

Obok budowy terminalu gazu rząd planuje m.in. budowę elektrowni jądrowych. W Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. (PAP)

aop/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)