Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom Nieft rozpoczęła wiercenie drugiej studni badawczej w Iraku

0
Podziel się:

Spółka Gazprom Nieft rozpoczęła wiercenie drugiej studni badawczej na polu
naftowym Badra w Iraku - podał rosyjski portal branżowy energo-news.ru.

Spółka Gazprom Nieft rozpoczęła wiercenie drugiej studni badawczej na polu naftowym Badra w Iraku - podał rosyjski portal branżowy energo-news.ru.

"Na polu naftowym Badra, gdzie operatorem prac jest Gazprom Nieft, rozpoczęło się wiercenie drugiej studni badawczej. Jej głębokość wyniesie 4,9 tys. metrów. Koniec wiercenia jest wyznaczony na wiosnę 2012 roku" - podało biuro prasowe Gazprom Nieft.

Wiercenie pierwszej studni badawczej rozpoczęło się w listopadzie 2011 roku. Gazprom Nieft spodziewa się, że po zakończeniu badań obu studni, oraz interpretacji wyników danych sejsmicznych z 2011 r., w lutym 2013 r. zostanie zatwierdzony ostateczny plan rozwoju pola Badra. Po zakończeniu badań rozpocznie się eksploatacja studni.

W grudniu kierownik projektu prac na polu Badra, Aleksandr Kołamackij w wywiadzie dla gazety "Gazprom", powiedział, że spółka planuje rozpocząć wydobycie najpóźniej w sierpniu 2013 roku. Minimalne wydobycie sięgnie poziomu 15 tys. baryłek dziennie.

Gazprom Nieft posiada 30 proc. udziałów w projekcie wydobycia na polu naftowym Badra. Spółka tworzy konsorcjum razem ze spółkami: Kogas z Korei - 22,5 proc., Petronas z Malezji - 15 proc. i TPAO z Turcji (7,5 proc.). Udział irackiego rządu, w postaci spółki Oil Exploration Company (OEC) wynosi 25 proc.

Na początku maja 2011 roku na polu naftowym wykonano badania sejsmiczne. Zgodnie ze wstępnymi wynikami, pole Badra może zawierać 3 mld baryłek ropy. Do 2017 roku poziom wydobycia ma wynieść 170 tysięcy baryłek dziennie (8,5 mln ton rocznie). Na takim poziomie powinien utrzymać się przez kolejne 7 lat.

Projekt prac na polu naftowym Badra jest opracowany na 20 lat. Możliwe jest jego przedłużenie o kolejne 5 lat. Szacunkowy koszt inwestycji to 2 mld dolarów. Zgodnie z umową inwestorzy otrzymają zwrot poniesionych kosztów, oraz zostanie im przyznany ekwiwalent w wysokości 5,5 dol. za każdą wydobytą baryłkę ropy. (PAP)

mpu/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)