Notowania

gbagbo
06.04.2011 07:04

Gbagbo nie chce ustąpić. Podjął jednak rozmowy

Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo odmówił oddania władzy i odrzucił możliwość uznania wyborczego zwycięstwa swego rywala

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Gbagbo odmówił oddania władzy i odrzucił możliwość uznania wyborczego zwycięstwa swego rywala, Alassane Ouattary. ONZ poinformowała, że Gbagbo prowadzi jednak negocjacje w sprawie swego ustąpienia.*

W udzielonym wieczorem przez telefon wywiadzie francuskiej stacji LCI Gagbo powiedział, że nie ustąpi. Jednocześnie odrzucił żądanie Francji, by uznał wyborcze zwycięstwo Ouattary.

Jak podał szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe, prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaapelował we wtorek rano do Ouattary, aby jak najszybciej powołał rząd jedności narodowej, przejmując inicjatywę _ poprzez wezwanie do pojednania, przebaczenia i zjednoczenia narodowego _.

Zbliża się koniec Gbagbo? Zobacz relację telewizji Al Jazeera English:

*Gbagbo rozpoczął negocjacje *w sprawie swego wyjazdu z Wybrzeża Kości Słoniowej po zajęciu przez siły lojalne wobec demokratycznie wybranego prezydenta Alassane Ouattary prezydenckiej rezydencji w Abidżanie.
Juppe dodał, że uznawany przez społeczność międzynarodową Ouattara prawdopodobnie ogłosi amnestię dla członków administracji Gbagbo i włączy niektórych z nich do rządu jedności narodowej. Na pytanie, czy Gbagbo, jeśli ustąpi, będzie mógł pozostać na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Juppe odpowiedział, że decyzja w tej sprawie należy do władz WKS.

Poprosiliśmy oenzetowskie siły o zapewnienie mu i jego rodzinie fizycznego bezpieczeństwa - dodał minister. Francuski minister obrony Gerard Longuet zasugerował, że Gbagbo mógłby udać się do któregoś z krajów afrykańskich.

Gbagbo po listopadowych wyborach zignorował międzynarodowe naciski, by ustąpił ze stanowiska prezydenta. Według zatwierdzonych przez ONZ wyników wyborów ich zwycięzcą jest Ouattara. Jak pisze Reuters, w starciach między zwolennikami obu polityków zginęło w sumie 1500 ludzi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t136782.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atak;na;palac;prezydencki;w;abidzanie,37,0,806181.html) Atak na pałac prezydencki w Abidżanie Siły Alassane Ouattary przeszły do zdecydowanego natarcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t136699.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ewakuacja;z;wks;francuzi;rozwazaja,204,0,805580.html) Ewakuacja z WKS? Francuzi rozważają W Abidżanie atmosfera dalej napięta. W niektórych dzielnicach słychać strzały i wybuchy - to walki między zwolennikami Ouattary i Gbagbo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t85044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;wks;paryz;wysyla;wojsko,129,0,805505.html) Walki w WKS. Paryż wysyła wojsko Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu poświęcone sytuacji w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Tagi: gbagbo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz