Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: 240 firm w konkursie na projekt Muzeum II Wojny Światowej

0
Podziel się:

240 firm zostało dopuszczonych do konkursu na projekt architektoniczny Muzeum
II Wojny Światowej w Gdańsku. Budowa muzeum ma się rozpocząć na przełomie 2011 i 2012 roku,
otwarcie planuje się na 1 września 2014 roku.

240 firm zostało dopuszczonych do konkursu na projekt architektoniczny Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budowa muzeum ma się rozpocząć na przełomie 2011 i 2012 roku, otwarcie planuje się na 1 września 2014 roku.

Jak poinformował w czwartek rzecznik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Tomasz Żuroch-Piechowski, wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie złożyło 328 firm z 42 krajów z całego świata.

"Znalazły się wśród nich pracownie architektoniczne z Afryki, obydwu Ameryk, Australii, Azji i Europy, która jest reprezentowana najliczniej - powiedział rzecznik. Dodał, że najwięcej wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie napłynęło z Polski, a w dalszej kolejności znalazły się pracownie ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Wśród chętnych do udziału w konkursie nie zabrakło też pracowni z Kanady, Japonii, Turcji, Korei, Egiptu, Chin, Brazylii, Argentyny czy Singapuru.

Po sprawdzeniu wniosków pod względem formalnym, okazało się, że warunki stawiane przez Muzeum spełniło 240 firm. Do 13 sierpnia mają one czas na przygotowanie i złożenie prac, które będzie oceniało międzynarodowe jury.

W skład jury wchodzą architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Tomasz Konior, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski; Jack Lohman - historyk sztuki i architekt, dyrektor Museum of London i zarazem jeden z największych autorytetów światowego muzealnictwa; artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.

Pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. euro. Jurorzy ogłoszą swój werdykt 1 września. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w Politechnice Gdańskiej w październiku br. "W tym samym miesiącu Muzeum zorganizuje panel dyskusyjny z udziałem wybitnych architektów, w tym również członków sądu konkursowego, na którym będzie możliwość wymiany poglądów na temat nagrodzonych projektów" - poinformował Żuroch-Piechowski.

Muzeum II Wojny Światowej ma powstać na działce o pow. 1,7 hektara położonej nieopodal gdańskiego Głównego Miasta i Motławy; dziś mieści się na niej zajezdnia autobusowa. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto.

Muzeum II Wojny Światowej dysponuje już wstępnym projektem wystawy głównej, która znajdzie się w placówce. Projekt ten wyłoniono w konkursie rozstrzygniętym pod koniec października ub.r. Zwycięzca konkursu, belgijska firma Empora SA, zaproponowała m.in. odtworzenie w muzealnym wnętrzu miejskich uliczek z domami zniszczonymi w czasie działań wojennych. Zaprojektowała też mur pełen wyrw powstałych na skutek ostrzału, poprzez które zwiedzający będą mogli oglądać wielkogabarytowe zdjęcia prezentujące zniszczoną przestrzeń miasta.

Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej "wielkiej polityki", jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum II Wojny Światowej ma też pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.(PAP)

aks/ hes/ gma/

firma
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)