Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: 450 wystawców na bursztynowych targach Amberif

0
Podziel się:

450 wystawców m.in. z Belgii, Finlandii, Francji, Indii, Lichtensteinu,
Litwy, Malty, Niemiec, Turcji, Włoch, Węgier i Polski uczestniczy w rozpoczętych w środę w Gdańsku
19. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

450 wystawców m.in. z Belgii, Finlandii, Francji, Indii, Lichtensteinu, Litwy, Malty, Niemiec, Turcji, Włoch, Węgier i Polski uczestniczy w rozpoczętych w środę w Gdańsku 19. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

Przedstawiciele organizatora targów - Międzynarodowe Targi Gdańskie (MTG) podkreślają, że są to największe na świecie targi bursztynu i wiodąca impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, która jest poświęcona biżuterii.

Na targach prezentowane są głównie: biżuteria z bursztynem oraz biżuteria ze złota i srebra, a także zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. "Amberif koncentruje się na wyrobach ze srebrem i z bursztynem i w tej kategorii na pewno jesteśmy liderem na świecie" - powiedziała PAP dyrektor projektu Amberif Ewa Rachoń z MTG.

Targi Amberif adresowane są do właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki. Według przedstawicieli MTG targi stwarzają możliwość nawiązania kontaktów biznesowych i zapoznania się ze światowymi trendami w jubilerstwie.

Rachoń zwróciła uwagę, że "ze względu na kryzys, ostatnie lata były trudne dla branży bursztynniczej". "W minionych dwóch latach niektóre firmy musiały m.in. ograniczyć zatrudnienie, bo zamówienia spadły o 40-50 proc." - powiedziała. Zaznaczyła, że "w 2012 r. są symptomy świadczące o ożywieniu na rynku, m.in. pojawiły się zamówienia na produkty jubilerskie".

Imprezie towarzyszą seminaria m.in. na temat bursztynu bałtyckiego i gemmologiczne (czyli o kamieniach szlachetnych i ozdobnych stosowanych w jubilerstwie i zdobnictwie), organizowane są we współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Jubilerskich, Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii i Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Podczas targów Amberif odbywa się też Wielka Gala Mody i Bursztynu, czyli pokaz ubiorów i biżuterii, które w większości zostały zaprojektowane specjalnie na tę okazję. Wśród projektantów są m.in. Jola Słoma, Mirek Trymbulak, Michał Starost i Danuta Burczik-Kruczkowska.

Targom towarzyszy także kilka konkursów, m.in. Mercurius Gedanensis (dla polskich producentów), Amberif Design Award, Bursztynowe Rzemiosło (organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślników Małych i Średnich Przedsiębiorstw). W br. odbył się też Polsko-Ukraiński Konkurs Projektowy pt. "Bursztyn i Piłka".

W pawilonie technicznym prezentowane są najnowsze technologie, maszyny, urządzenia oraz materiały do produkcji jubilerskiej.

W ostatnich latach targi odwiedzało średnio 5-6 tys. osób z ponad 40 krajów. Rachoń zwróciła uwagę, że "jeszcze kilka lat temu najwięcej klientów było z USA i Europy Zachodniej, od minionego roku bardzo dużo osób przyjeżdża z Chin".

Tegoroczny Amberif po raz ostatni odbywa się w halach przy ul. Beniowskiego w Gdańsku. Kolejna edycja targów odbędzie się w budowanym nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w pobliżu stadionu piłkarskiego.

Targi Amberif potrwają do soboty. Od 2009 r. - zgodnie z decyzją wystawców - targi głównie ze względów bezpieczeństwa są zamknięte dla publiczności.

W Gdańsku we wrześniu organizowane są także międzynarodowe targi bursztynu Ambermart, ta impreza jest otwarta dla publiczności. (PAP)

bls/ amac/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)