Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 16:45

Gdańsk: Badania archeologiczne w Twierdzy Wisłoujście

Na terenie powstałego w XVI w. fortu gdańskiej Twierdzy Wisłoujście rozpoczęły się badania archeologiczne. Potrwają do września. Mają pomóc w zbadaniu historii samej twierdzy oraz poznaniu życia codziennego służących w niej niegdyś żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na terenie powstałego w XVI w. fortu gdańskiej Twierdzy Wisłoujście rozpoczęły się badania archeologiczne. Potrwają do września. Mają pomóc w zbadaniu historii samej twierdzy oraz poznaniu życia codziennego służących w niej niegdyś żołnierzy.

Jak poinformowała w środę PAP Katarzyna Krawczyk kierownik Twierdzy Wisłoujście - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, badania obejmą cztery miejsca na dziedzińcu fortu oraz w znajdujących się tutaj tzw. domkach oficerów. W trzech przypadkach prace obejmą teren dotąd niebadany, w jednym będą prowadzone w miejscu, w którym dokonano już wstępnych odkrywek.

Krawczyk wyjaśniła, że badania będą prowadzone przez studentów i naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej, z którymi to uczelniami gospodarze twierdzy podpisali porozumienie.

W wykopaliskach weźmie udział w sumie 23 badaczy, w tym 18 studentów. Prace mają potrwać do 7 września.

"Mamy nadzieję, że w trakcie wykopalisk dowiemy się nieco więcej o historii samej twierdzy: część badań będzie prowadzona w miejscach, w których mogą znajdować się np. pozostałości po nieznanych dotąd zabudowaniach gospodarczych - kuźniach, latrynach czy innych budynkach służących niegdysiejszym mieszkańcom twierdzy" - powiedziała PAP Krawczyk.

Kierownik obiektu dodała też, że liczy, iż w trakcie wykopalisk badacze natrafią na konkretne przedmioty należące do stacjonujących w przeszłości w twierdzy żołnierzy. Jak wyjaśniła, już wcześniej, w czasie różnego rodzaju prac ziemnych na terenie twierdzy znajdowano ceramikę, fajki czy elementy żołnierskich strojów oraz wyposażenia.

Jak zapewniła Krawczyk, pracy archeologów będą mogli przyglądać się turyści zwiedzający twierdzę: członkowie ekip badawczych chętnie oprowadzą zwiedzających po wykopaliskach i opowiedzą o przebiegu prac. "Zamontujemy też gablotkę, w której prezentować będziemy znalezione przedmioty" - zapowiedziała.

Umowa podpisana przez gospodarzy twierdzy i dwie gdańskie uczelnie przewiduje kontynuację prac na terenie obiektu także w przyszłych latach.

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-1626.

W ostatnich latach Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadziło na terenie twierdzy szereg prac remontowych i konserwatorskich. Wiele z nich wykonano dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, kasy miasta Gdańska oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tylko na remont czterech bastionów fortu carre wydano ponad 16 mln zł pozyskanych ze wspomnianych źródeł. (PAP)

aks/ mrt/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz