Notowania

wiadomości
08.10.2012 12:26

Gdańsk: Centralna inauguracja roku akademickiego uczelni medycznych

Z udziałem władz 12 uczelni medycznych z całego kraju w sali Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się w poniedziałek centralna inauguracja roku akademickiego 2012/2013. Wśród gości uroczystości był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z udziałem władz 12 uczelni medycznych z całego kraju w sali Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się w poniedziałek centralna inauguracja roku akademickiego 2012/2013. Wśród gości uroczystości był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś przypomniał, że w ubiegłym roku uczelni udało się zakończyć trwającą trzy lata budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej. Placówka ta uważana jest za najnowocześniejszy szpital w Polsce.

"Kliniki zabiegowe uzyskały doskonały warunki do pracy, pobytu chorych oraz unikatowe w skali kraju wyposażenie w aparaturę. Mam nadzieję, że pozwoli to w najbliższym czasie na wprowadzenie szeregu nowych procedur leczniczych, łącznie z przeszczepami wątroby, płuc oraz trzustki" - powiedział Moryś, który został nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński podkreślił, że nowy rok akademicki to "trochę wyzwań i szans i wiele zagrożeń". Wśród tych pierwszych wiceminister wymienił wsparcie finansowe na badania uzyskiwane z programów Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, lekarstwem na niż demograficzny może być przyjmowanie na studia cudzoziemców. "W tej dziedzinie uczelnie medyczne królują w Polsce, bo jeszcze 10 lat temu mieliśmy setki obcokrajowców, a w tym roku dochodzimy do 25 tysięcy. To jest ciągle mało, więc ciągle jest wiele do zrobienia" - ocenił Guliński.

Guliński dodał, że w dobie kryzysu ekonomicznego i niżu demograficznego ważne jest też szczególnie "umiejętne zarządzanie uczelniami".

Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Krzysztof Chlebuś podkreślił, że w kształceniu przyszłego lekarza bardzo istotne jest kształtowanie więzi między "mistrzem a uczniem", opartej na "zaufaniu i szacunku". "Tylko utworzenie takich relacji jest gwarancją stworzenia podstaw do przyszłych kontaktów między lekarzem a pacjentem" - dodał wiceminister zdrowia.

Podczas uroczystości w Państwowej Operze Bałtyckiej dokonano immatrykulacji przedstawicieli studentów.

Wykład pt. "Układ oddechowy kobiety" inaugurujący rok akademicki 2012/2013 wygłosił rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski.

W nowym roku akademickim 2012/2013 na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym studiować będzie ponad sześć tysięcy studentów, z czego 1200 rozpocznie naukę po raz pierwszy. (PAP)

rop/ ls/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz