Notowania

wiadomości
01.06.2011 15:19

Gdańsk: Część Trasy Sucharskiego będzie gotowa w listopadzie 2012 r.

W listopadzie 2012 roku ma być oddany do użytku prawie trzykilometrowy odcinek Trasy Sucharskiego w Gdańsku. W środę w Gdańsku została podpisana umowa na budowę tej części ulicy; trasa poprawi komunikację portu w Gdańsku z drogami krajowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

W listopadzie 2012 roku ma być oddany do użytku prawie trzykilometrowy odcinek Trasy Sucharskiego w Gdańsku. W środę w Gdańsku została podpisana umowa na budowę tej części ulicy; trasa poprawi komunikację portu w Gdańsku z drogami krajowymi.

Umowę podpisali przedstawiciele inwestora, czyli miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne i wykonawcy, spółki Skanska SA.

Budowa II odcinka Trasy Sucharskiego, o dł. 2,7 km, ma kosztować 184,5 mln zł brutto i ma potrwać 17,5 miesiąca. Zbudowany zostanie odcinek od węzła "Wosia Budzysza" (przy moście wantowym) do węzła "Ku Ujściu". Nowa trasa będzie miała po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Na tym odcinku powstaną m.in. estakada, 4 wiadukty, 2 przejścia dla małych zwierząt i płazów.

Prace mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

Dyrektor Skanska SA w Gdańsku, Krzysztof Pietras przyznał, że teren budowy należy do trudnych. Wyjaśnił, że konieczne będzie m.in. wzmocnienie gruntu. Ze względu na krótki czas realizacji inwestycji przewiduje się prace na budowie na dwie zmiany, a "jeżeli trzeba będzie, to budowa będzie prowadzona też w nocy".

Prezes miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, Ryszard Trykosko uważa, że Trasa Sucharskiego będzie bardzo ważną częścią gdańskiego układu drogowego, ale dopiero po zbudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą (planuje się zakończenie tej inwestycji na 2017 rok).

Podkreślił, że Trasa zmieni "cały krwioobieg transportu" z kierunku Łodzi i Warszawy w kierunku Sopotu i Gdyni czy na północ regionu. Dzięki niej pojazdy nie będą musiały wjeżdżać do centrum Gdańska.

Za kilka tygodni powinna być też podpisana umowa na budowę I odcinka Trasy Sucharskiego, od Obwodnicy Południowej Gdańska do Węzła Elbląska. Przetarg na to zadanie wygrała firma Budimex SA. Dokumentację przetargową musi jeszcze zatwierdzić Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Skanska SA przebudowuje także I odcinek Trasy Sucharskiego, prowadzący od Węzła Ku Ujściu do Terminalu Promowego Westerplatte. Prace na odcinku liczącym 2,6 km kosztują 9,5 mln zł. Według szacunków inwestora, budowa całej Trasy Sucharskiego ma kosztować 728 mln zł. Budowa finansowana jest z funduszy unijnych i budżetu Gdańska. (PAP)

bls/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz