Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Guenter Grass otworzył wystawę swoich akwarel

0
Podziel się:

Z udziałem Guentera Grassa odbył się w sobotę w Gdańsku wernisaż wystawy prac
noblisty pt. "Akwarele". Na ekspozycję składają się głównie ilustracje do dwóch książek pisarza:
opowiadań "Moje stulecie" i zbioru poezji "Rzeczy znalezione".

Z udziałem Guentera Grassa odbył się w sobotę w Gdańsku wernisaż wystawy prac noblisty pt. "Akwarele". Na ekspozycję składają się głównie ilustracje do dwóch książek pisarza: opowiadań "Moje stulecie" i zbioru poezji "Rzeczy znalezione".

"Cieszę się, że mogą państwo dziś w Gdańsku zobaczyć te akwarele, które były pomyślane głównie jako ilustracje do książek" - powiedział noblista witając publiczność, która tłumnie zjawiła się w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

Pisarz znany nie tylko z dzieł literackich, ale także z grafik zdradził, że przed wykonaniem akwarel, które złożyły się na gdańską wystawę, nie tworzył raczej w tej technice. "Odgrzebałem i odkurzyłem moje stare pudełko z akwarelami i zacząłem malować: najpierw drzewa, które widziałem, potem przedmioty, które znajdowały się koło mnie i opatrywałem je krótkimi tekstami, właśnie tak powstały te dzieła" - powiedział Grass, wyjaśniając w ten sposób genezę powstania tomu "Rzeczy znalezione".

Opowiadając z kolei o "Moim stuleciu" pisarz powiedział: "Ponieważ jako człowiek urodzony w 1927 roku jestem w dużej mierze częścią XX wieku, postanowiłem opowiedzieć o tym stuleciu przyporządkowując kolejnym latom konkretne historie, które zostały zilustrowane akwarelami".

W czasie wernisażu pisarz otrzymał kilka prezentów wręczonych z myślą o 85. urodzinach noblisty, przypadających w październiku. Jednym z podarunków był świeżo wykonany znaczek Stowarzyszenia Guentera Grassa, które działa w Gdańsku od dziewięciu lat.

Z kolei od trójmiejskiego artysty Andrzeja Taranka pisarz otrzymał grafikę przedstawiającą gdańską ulicę Lelewela, przy której mieszkał niegdyś noblista.

Na otwartej w sobotę wystawie w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa prezentowane są wybrane akwarele, których reprodukcje znalazły się w wydanym w 1997 r. tomie "Rzeczy znalezione" oraz w pochodzącym z 1999 roku zbiorze opowiadań "Moje stulecie". Wystawę uzupełniają prace z lat 50. XX wieku. Ekspozycję można będzie oglądać do 26 sierpnia.

W sobotę wieczorem w Galerii Guentera Grassa zaplanowano występ 31-letniej artystki z Berlina, Marlen Pelny: zaprezentuje ona performance literacko-muzyczny oparty na poezji Guentera Grassa.

Grass wraz z żoną, córką i wnukiem przyleciał do Gdańska w piątek po południu. Tego dnia wieczorem noblista wziął udział w premierze galowej spektaklu "Idąc rakiem", którego scenariusz powstał na podstawie powieści noblisty. Przedstawienie w reż. Krzysztofa Babickiego adaptował na scenę gdański pisarz Paweł Huelle. Spektakl powstał w gdyńskim Teatrze Miejskim, a grany jest na cumującym przy Skwerze Kościuszki żaglowcu "Dar Pomorza".

W sobotę, jeszcze przed wernisażem swoich akwarel, Grass wziął też udział w zorganizowanych przez Uniwersytet Gdański warsztatach pt. "Guenter Grass - twórczość i recepcja". W seminarium uczestniczyli naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii, Rosji i Chorwacji zajmujący się twórczością niemieckiego pisarza.

W ramach obchodów 85. urodzin Guentera Grassa Gdańska Galeria Miejska zorganizuje także "Oprowadzanie po Grassowskim Wrzeszczu". Przewodnikiem w dniach 7 lipca i 18 sierpnia będzie gdański pisarz i historyk Mieczysław Abramowicz.

Niemiecki pisarz i poeta Guenter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsk, w dzielnicy Wrzeszcz. Ojciec pisarza był kupcem niemieckim, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła Grassowi tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata". Pierwsze z tych dzieł - najbardziej znane, doczekało się w 1979 r. ekranizacji w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. (PAP)

aks/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)