Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Protest SdPl przeciwko oddaniu kurii części parku

0
Podziel się:

Blisko 2,7 tys. podpisów pod protestem
przeciwko przejęciu przez Kościół części Parku Oliwskiego w
Gdańsku złożyli we wtorek w kurii lokalni działacze SdPl oraz
młodzieżówki tej partii - Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja.

Blisko 2,7 tys. podpisów pod protestem przeciwko przejęciu przez Kościół części Parku Oliwskiego w Gdańsku złożyli we wtorek w kurii lokalni działacze SdPl oraz młodzieżówki tej partii - Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił się w lipcu listownie do władz Gdańska o wydzielenie niemal hektarowego fragmentu Parku Oliwskiego. Działka sąsiadująca z kościelnym kompleksem w Oliwie (znajdują się tam m.in. Katedra Oliwska, siedziba arcybiskupa i seminarium duchowne) została przekazana Kościołowi w 1990 r. przez ówczesnego wojewodę gdańskiego, jednak w księdze wieczystej gruntu figuruje nadal gmina.

"Protestuję przeciwko przekazaniu przez władze Gdańska hektara zielonych terenów należących do Parku Oliwskiego. Teren ten od wielu dekad służy wszystkim mieszkańcom Trójmiasta jako miejsce wypoczynku: spacerów, spotkań towarzyskich, a także jako źródło inspiracji" - głosi fragment protestu, przekazany kurii, przez działaczy lewicy.

Sekretarz wojewódzki SdPl w Gdańsku Przemysław Kmieciak powiedział PAP, że podpisy pod protestem będą nadal zbierane, aż do chwili kiedy będzie przesądzone, iż sporna część parku zachowa swoją dotychczasową funkcję. Podpisy są zbierane wśród odwiedzających park oraz przez internet.

Ponad tydzień temu doszło do spotkania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z abp. Głódziem w sprawie parku. Ustalono, że władze miasta są gotowe przekazać kurii biskupiej inną działkę w zamian za fragment Parku Oliwskiego.

Jak informowało wówczas biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w trakcie tego spotkania metropolita gdański "podtrzymał swoje poparcie dla użytkowej integralności parku, służącego rekreacji mieszkańców".

Historia najbardziej znanego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat oliwski, Jacek Rybiński. W XIX wieku park stał się własnością państwową. Część przestrzeni urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Atrakcją bardzo dobrze utrzymanego parku są liczne rośliny egzotyczne.(PAP)

rop/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)