Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Retrospektywna wystawa prac Zdzisława Kałędkiewicza

0
Podziel się:

Retrospektywna wystawa ponad 70 prac Zdzisława Kałędkiewicza otwarta zostanie
w piątek w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Okazją do ekspozycji jest przypadająca w przyszłym
roku setna rocznica urodzin malarza, który większość swojego życia związał z Oliwą.

Retrospektywna wystawa ponad 70 prac Zdzisława Kałędkiewicza otwarta zostanie w piątek w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Okazją do ekspozycji jest przypadająca w przyszłym roku setna rocznica urodzin malarza, który większość swojego życia związał z Oliwą.

"Kałędkiewicz wielokrotnie mówił, że ta część Gdańska to najpiękniejsze miejsce na ziemi. W jego twórczości przeważały pejzaże i motywy architektoniczne, choć ma też na koncie typowy obraz socrealistyczny pt. Gdańsk na barykadzie pokoju. Był malarzem realistą. Nie był to jednak czysty realizm, kopiujący wiernie rzeczywistość, lecz przetworzony przez wrażliwość artysty" - powiedziała w środę PAP Katarzyna Piotrowska, kurator wystawy "Wybrzeże Zdzisława Kałędkiewicza".

Piotrowska wyjaśniła, że dokonania Kałędkiewicza bywały kojarzone z postimpresjonizmem i koloryzmem. "Faktycznie jednak trudno przypisać mu jednoznaczny styl, któremu byłby wierny przez całą swoją artystyczną drogę" - dodała.

Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska zobaczyć można będzie 35 obrazów olejnych Kałędkiewicza, 26 rysunków tuszem i piórkiem oraz kilkanaście akwarel.

Na prezentowanych dziełach, oprócz ukochanej Oliwy, artysta uwiecznił także inne dzielnice Gdańska - Jelitkowo, Brzeźno, a także widoki z Motławą i gdyńskie Orłowo. Tematem prac są także motywy morskie i port.

Na potrzeby wystawy wykonano także aranżację pracowni twórcy, złożoną z oryginalnych sprzętów, mebli i pamiątek.

Zdzisław Kałędkiewicz urodził się 31 sierpnia 1913 roku w Częstochowie. Już jako nastolatek przejawiał talenty artystyczne - oprócz rysowania zajmował się także poezją i pisaniem pamiętnika. Pierwsze wiersze młodego twórcy ukazały się drukiem na łamach prasy częstochowskiej w 1930 r.

Studia Kałędkiewicza w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczęte we wrześniu 1937 r. przerwał wybuch II wojny światowej. Młody artysta wraz z bratem przedostał się do Lwowa, gdzie kontynuował studia na tamtejszej politechnice. Jednak i ta nauka nie trwała zbyt długo. Zaniepokojony losami brata, który postanowił wrócić do Częstochowy, podążył za nim do rodzinnego miasta. Kałędkiewicz służył w wywiadzie Armii Krajowej. Wiele lat później powtarzał, że to nie studia, lecz okres wojny był najważniejszym czasem jego edukacji.

Po zakończeniu wojny Kałędkiewicz współorganizował życie artystyczne w Częstochowie. Był tam jednym z założycieli oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Zawodowego Literatów. Pod koniec 1945 r. ze świeżo poślubioną Ireną Sitarz wyjechał na Wybrzeże. Na początku oboje zamieszkali w Gdyni, skąd pochodziła żona artystki, by potem osiedlić się w Oliwie.

W listopadzie 1946 r. Kałędkiewicz został asystentem w Katedrze Rysunku i Malarstwa Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, w międzyczasie kontynuując naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w której dyplom uzyskał w 1955 roku.

W połowie lat 50. związał się z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie, gdzie piastował m.in. stanowisko dyrektora szkoły. Wykładał także malarstwo i kompozycję na gdańskiej PWSSP. W 1973 roku przeszedł na emeryturę, całkowicie poświęcając się twórczości. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

Zdzisław Kałędkiewicz zmarł 6 marca 2005 roku, pochowany został na cmentarzu w Oliwie, obok żony Ireny. (PAP)

rop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)