Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Rozpoczął się Festiwal Solidarności 2009

0
Podziel się:

Koncertem Jose Torres Y Salsa Tropical rozpoczął się w piątek wieczorem w
Gdańsku Festiwal Solidarności 2009. Impreza, na którą złożą się koncerty, wystawy i spektakle
potrwa ponad dwa tygodnie. Jej ukoronowaniem będzie występ Ennio Morricone.

Koncertem Jose Torres Y Salsa Tropical rozpoczął się w piątek wieczorem w Gdańsku Festiwal Solidarności 2009. Impreza, na którą złożą się koncerty, wystawy i spektakle potrwa ponad dwa tygodnie. Jej ukoronowaniem będzie występ Ennio Morricone.

Odbywający się na terenie należącym niegdyś do Gdańskiej Stoczni koncert Torresa poprzedziła ceremonia uroczystego otwarcia imprezy. Miał w niej wziąć udział Lech Wałęsa. Były prezydent nie zjawił się jednak, zamiast niego uczestników przywitał inny uczestnik strajków z Sierpnia 1980 roku - Jerzy Borowczak.

"29 lat temu właśnie na tym placu zgromadziło się 17 tysięcy stoczniowców i zaprotestowali przeciwko zwolnieniu z pracy Anny Walentynowicz" - przypomniał publiczności Borowczak, po czym dodał, że Walentynowicz obchodzi właśnie 80. urodziny i wykorzystuje okazję, by złożyć jubilatce życzenia "wszystkiego najlepszego".

Inaugurujący festiwal piątkowy koncert Jose Torres Y Salsa Tropical był tylko jednym z wielu kubańskich akcentów, które pojawią się w czasie Festiwalu Solidarności 2009. Dużą część programu festiwalu zajmuje bowiem projekt "Cuba Libre, czyli Dni wolnej Kuby w Gdańsku". Złożą się na niego: jeszcze kilka koncertów, wystawa fotograficzna, panel dyskusyjny i pokazy kina kubańskiego.

Jak powiedziała Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, które jest organizatorem Festiwalu, poświęcenie Kubie tak wielu imprez jest wyrazem solidarności z mieszkańcami tego kraju. "Trudno uwierzyć, że prawie 30 lat po obaleniu w Polsce reżimu komunistycznego istnieją na świecie kraje, które w dobie powszechnego dostępu do internetu, łączności satelitarnej i turystycznych lotów w kosmos, do dziś nie wyzwoliły się spod jarzma dyktatury, a naród żyje w uciemiężeniu i skrajnej nędzy" - dodała Kaczmarek.

W ramach festiwalu odbędzie się również m.in. spektakl "De Kantine" (Stołówka) amsterdamskiego teatru Polly Magoo, inspirowany historią wydarzeń w Stoczni Gdańskiej od lat 70. do dziś oraz wystawa prac komiksowych nagrodzonych w konkursie ECS "Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity".

Ukoronowaniem Festiwalu Solidarności będzie koncert Ennio Morricone 30 sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej. Włoski maestro dyrygować będzie węgierską orkiestrą symfoniczną Gyor Philharmonic Orchestra, wzmocnioną przez sekcję elektryczną oraz rozszerzonym Chórem Akademickim Uniwersytetu Gdańskiego.

Na potrzeby koncertu na byłym terenie stoczni stanie olbrzymia scena, która będzie musiała pomieścić około dwustu artystów. Tłem dla utworów będą projekcje fragmentów filmów na telebimach i efekty wizualne. W trakcie koncertu planowane jest m.in. zdmuchnięcie świeczek na torcie urodzinowym Solidarności.

Festiwal Solidarności 2009 potrwa do końca sierpnia. Przez cały czas trwania imprezy mieszkańcy Trójmiasta i turyści mogą oglądać wystawę "Zmiana Toru" zorganizowaną na gdańskim Długim Targu. Na tę plenerową ekspozycję składa się kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających życie w komunistycznej Polsce oraz przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej.

aks/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)