Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdańsk: Rozprawa dotycząca molestowania 14-letniej Ani

0
Podziel się

Przed wydziałem rodzinnym Sądu Rejonowego w Gdańsku odbyła się w środę
kolejna niejawna rozprawa w sprawie pięciu byłych uczniów z Gimnazjum nr 2 w Gdańsku, zamieszanych
w molestowanie seksualne 14-letniej Ani. Dziewczyna później popełniła samobójstwo.

bEgxhYDF

Przed wydziałem rodzinnym Sądu Rejonowego w Gdańsku odbyła się w środę kolejna niejawna rozprawa w sprawie pięciu byłych uczniów z Gimnazjum nr 2 w Gdańsku, zamieszanych w molestowanie seksualne 14-letniej Ani. Dziewczyna później popełniła samobójstwo.

Poprzednia rozprawa odbyła się w czerwcu 2008 r. Gdański sąd wystąpił wówczas do biegłych psychologów z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie o wydanie opinii dotyczącej nieżyjącej dziewczyny oraz chłopców.

Podczas środowej rozprawy odbyła się wideokonferencja z autorkami opinii psychologicznej. Obrońca jednego z uczniów Donat Paliszewski - zastrzegając, że proces ma charakter tajny, dlatego nie może mówić o szczegółach opinii - powiedział dziennikarzom po wyjściu z rozprawy, że dokument ten jest "wadliwy, niepełny i niejasny".

bEgxhYDH

Jak wyjaśnił, w opinii założono, wbrew literaturze fachowej dotyczącej samobójstw, że do odebrania sobie życia może dojść nagle, w wyniku impulsu.

Na kolejnej rozprawie, wyznaczonej na 19 stycznia, Paliszewski zamierza złożyć do sądu wniosek o powołanie nowych biegłych.

Adwokat wyraził żal, że sprawa b. gimnazjalistów jeszcze się nie zakończyła. "W tej sprawie na pewno, my wszyscy: dorośli, wymiar sprawiedliwości, obrońcy, pedagodzy, rodzice, szkoła, prasa, rząd ponieśliśmy klęskę z uwagi na jej długotrwałość" - mówił.

Do molestowania 14-letniej Ani przez kolegów miało dojść 20 października 2006 r. w szkolnej sali, podczas lekcji. Dzień później dziewczynka popełniła w domu samobójstwo. W związku z tragedią nastolatki do dymisji podał się dyrektor szkoły. Gdańska prokuratura, która badała odpowiedzialność nauczycieli w tej sprawie, umorzyła śledztwo.

bEgxhYDN

Kiedy sprawę ujawniono, gimnazjaliści trafili do schronisk dla nieletnich. Obecnie są oni pod opieką kuratora. Osiągną pełnoletniość w przyszłym roku.

Śmierć 14-latki odbiła się głośnym echem w całym kraju. Jej pamięć w dniu pogrzebu uczcił minutą ciszy Sejm, a w szkołach obowiązywała żałoba. Pod koniec października grób nastolatki odwiedził prezydent Lech Kaczyński. Dwa tygodnie po śmierci Ani ówczesny wicepremier, minister edukacji Roman Giertych w klasie, w której dziewczyna się uczyła, przedstawił program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". (PAP)

rop/ pz/ mow/

bEgxhYEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)