Notowania

wiadomości
27.10.2011 10:08

Gdańsk: "Słoneczny" koncert na 80. urodziny Sofii Gubajduliny

Koncert z okazji 80. urodzin jednej z najwybitniejszych współczesnych kompozytorek Sofii Gubajduliny przygotował Polski Chór Kameralny z Gdańska. Na program złożą się dwa "słoneczne" utwory: "Sonnengesang" jubilatki oraz "Lulling the Sun" Giya Kancheli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncert z okazji 80. urodzin jednej z najwybitniejszych współczesnych kompozytorek Sofii Gubajduliny przygotował Polski Chór Kameralny z Gdańska. Na program złożą się dwa "słoneczne" utwory: "Sonnengesang" jubilatki oraz "Lulling the Sun" Giya Kancheli.

Koncert będzie miał miejsce w piątek w gdańskim kościele św. Katarzyny. 24-osobowy Polski Chór Kameralny wystąpi z Andrzejem Bauerem (wiolonczela), Michałem Jastrzębskim i Joanną Bułło (perkusja) oraz Aleksandrą Mozgiel (czelesta). Zespołem dyrygować będzie Jerzy Swoboda.

W trakcie koncertu artyści wykonają utwór pt. "Lulling the Sun" skomponowany przez jednego z najbardziej znanych żyjących kompozytorów gruzińskich Giya Kancheli. "To swojego rodzaju kołysana, w której za tekst posłużyło słowo +słońce+ śpiewane w 27 językach" - wyjaśnił PAP dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Jan Łukaszewski.

Drugim dziełem, jakie usłyszą melomani podczas koncertu, będzie "Sonnengesang", autorstwa samej Sofii Gubajduliny. "To pieśń nawiązująca do najstarszego tekstu w języku włoskim zwanego +pochwałą stworzeń+, a przypisywanego św. Franciszkowi z Asyżu" - powiedział Łukaszewski dodając, że utwór nosi niemiecki tytuł, bo jego kompozytorka od wielu lat mieszka i tworzy w Niemczech.

Dyrektor poinformował, że oba utwory zostaną wykonane w Polsce po raz drugi. Po raz pierwszy w naszym kraju można ich było posłuchać na Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie.

Łukaszewski wyjaśnił, że jednym z ważniejszych kluczy, które posłużyły doborowi utworów na specjalny urodzinowy koncert było hasło "kosmos". "Obchodzimy przecież właśnie 400-lecie urodzin wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza" - powiedział dyrektor.

Sofia Gubajdulina urodziła się 24 października 1931 r. w Republice Tatarstanu. Studiowała fortepian i kompozycję w konserwatorium w Kazaniu, a następnie w Konserwatorium Moskiewskim. W 1992 r. wyemigrowała do Niemiec, obecnie mieszka niedaleko Hamburga. Gubajdulina jest laureatką wielu prestiżowych nagród muzycznych, w tym Praemium Imperiale oraz Polar Music Prize.

Gdański kościół św. Katarzyny, w którym będzie miał miejsce koncert, jest byłym kościołem parafialnym Heweliusza. Astronom został pochowany w tej świątyni, a miejsce jego pochówku oznaczono - zachowaną do dziś, a pochodzącą z 1659 r. płytą nagrobną. (PAP)

aks/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz