Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: W lipcu możliwe zakończenie procesu ws. pożaru kościoła św. Katarzyny

0
Podziel się:

W połowie lipca może dojść do mów końcowych w
procesie dekarza Marka M., oskarżonego o nieumyślne spowodowanie
pożaru XIII-wiecznego kościoła św. Katarzyny w Gdańsku w maju 2006
roku.

W połowie lipca może dojść do mów końcowych w procesie dekarza Marka M., oskarżonego o nieumyślne spowodowanie pożaru XIII-wiecznego kościoła św. Katarzyny w Gdańsku w maju 2006 roku.

Podczas wtorkowej rozprawy przed Sądem Rejonowym w Gdańsku jako świadek zeznawał Łukasz G., który trzy lata temu jako student fotografował pożar kościoła z akademika oddalonego w linii prostej ok. kilometra od świątyni.

Kilkadziesiąt jego zdjęć oraz kolegi, który fotografował pożar w pobliżu kościoła, wyświetlono we wtorek na ekranie telewizora w gdańskim sądzie.

Zdaniem oskarżonego, ze zdjęć wyraźnie wynika, że ogień na dachu kościoła pojawił się ok. pięciu metrów od wieży świątyni, gdy tymczasem on podczas prac dekarskich był oddalony od niej o ponad 20 metrów.

W związku z tym sąd zlecił biegłemu z zakresu pożarnictwa wydanie opinii w tej sprawie. Na kolejnej rozprawie, wyznaczonej na 14 lipca, prawdopodobnie proces się zakończy i dojdzie do mów końcowych.

Zdaniem prokuratury, Marek M. prowadził prace dekarskie na dachu kościoła św. Katarzyny niesprawną szlifierką kątową, która mogła spowodować zwarcie instalacji elektrycznej. Urządzenie to spaliło się w czasie pożaru.

Mężczyzna od początku procesu, który ruszył w listopadzie 2007 r. twierdzi, że jest niewinny. Utrzymuje, że szlifierka, którą się posługiwał, była sprawna i na gwarancji, a sam pożar wybuchł na poddaszu.

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Dotąd odbudowano wszystkie cztery dachy świątyni. Ku końcowi zmierzają prace konserwatorskie przy elewacjach wieży. Na przyszły rok planowana jest odbudowa hełmu wieńczącego wieżę.

Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Konkretne daty nie są znane, ale przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W XIV wieku świątynia została znacznie rozbudowana. W 1945 roku uległa zniszczeniu, po którym ją odbudowano. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza. (PAP)

rop/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)